logo

28 Ağustos 2013

Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu 11. Başvuru çağrısını yaptı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), on birinci başvuru çağrısını yaptı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 26 Ağustos 2013 tarihinde on birinci başvuru ilanına çıktığını anımsatan TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, “Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye’nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için kapasite oluşturmayı hedeflemekte, işletmeleri Avrupa Birliği standartlarına yükseltmeyi amaçlamaktadır. Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Eş-finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonudur. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmaktadır. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır” dedi.

Başvuru koşulları ve zamanı hakkında da bilgiler veren Çiftçi, “Başvurular 30 Eylül 2013 tarihi saat 09.00’dan itibaren, Aydın İl Koordinatörlüğünde kabul edilmeye başlayacak olup, başvuruların son teslim tarihi 31 Ekim 2013, saat 21.00’dir. Bu çağrı için son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. Yatırımları kapsamında traktör alımları için hibe desteği talebinde bulunacak başvuru sahiplerimizin bütün tekliflerini traktör bayileri veya yetkili satıcılardan almaları gerekmektedir. Traktör alımları ile ilgili olarak tekliflerin toplanması ve ödeme talep işlemlerinde dikkat edilecek hususlara ilişkin Kurumumuz internet adresinde yayınlanan duyurular ve uyarılar dikkate alınmalıdır. Programın destek bütçesi toplam 512 milyon 713 bin 338,12 TL’dir” diye konuştu.

 

(İHA)

Share