logo

09 Ağustos 2007

Suyumuz tükendi

Vali Mustafa Malay DSİ 21. Bölge Müdürü H. İbrahim İndap DSİ Bölge müdürlüğünde düzenledikleri basın toplantısında barajlardaki mevcut su durumu ve sulama suyu seviyeleriyle ilgili bilgi verdiler
Vali Mustafa Malay, yaptığı konuşmada; Türkiye´de ve Aydında çok büyük bir su sıkıntısı yaşıyoruz. Aydın Türkiye´nin en az yağış alan bölgesi Aydının kaderi geçim kaynağı topraktır. Ama su olmadan ne sebze nede bitki yetişmemektedir.
Her sene Koçarlı Ovası, Söke ovası taşkına uğrarken bu sene bir damla su yok. Çiftçilerimizi uyarmıştık
Barajlardaki doluluk oranı 1/3 buna göre az su isteyen ürünü ekin demiştik. Ama dinlemeyeler oldu.
Biz dağıtım planlarımızı yaptık. Ama buna rağmen suyun başında Kaçak sulamalar yapılmak istendi. Bunlara karşı önlemlerimizi aldık.
Çiftçilerimiz bize tek damla su gelmeyecek endişesine kapıldılar. Aşağıdan da, yukarıdan da feryatlar yükseldi. Ama biz adalet hakkaniyet neyse onu yaptık.
Bu sıkıntıları aşmak için her vatandaşımız damlama sulamaya geçmelidir. Bunun için devlet kişiler için %50 kooperatifler içinde 4/3 destek vermektedir. Damlama sulamaya mecburuz Biz elimizde avucumuzda ne varsa çitçiye verdik Suyumuz bitmiş durumdadır. DSİ 21 Bölge Müdürü H. İbrahim İndap ise yaptığı konuşmasında Şubat ayından beri elimizdeki suyu eşit adaletli dağıtmanın hesabını ve uygulamasını yaptık.
DSİ Aydında kurulduğu 1976 yılından bu yıla kadar hiç bu kadar kurak bir dönem geçirmemiştir
Dolayısıyla sulamalarımız bu ay sonu itibariyle sona erdi. 96 milyon m3 su menderes nehrinde aşırı sıcaklık nedeniyle kayboldu. Böyle devam ederse, menderes nehrinin kaplanması bile söz konusu olacaktır. Bu sene sulama birliklerine notlar verdik.
Hakları olan suyu ne şekilde dağıttıklarıyla ilgili raporlar hazırladık.
(Mücadele)

Share