logo

18 Haziran 2013

Sürücüler Sıcaklarda Daha Dikkatli Olmalı

Türkiye’de sıcaklığın en yoğun hissedildiği illerin başında gelen Aydın’da artan sıcaklık, trafik yoğunluğu ve sıcaklığa bağlı oluşan stres ve dikkat dağınıklığının kazaları da artırdığı belirtildi. Hekimler tarafından yapılan bu tespitin aşırı sıcaklarda meydana gelen kazlarla doğrulandığını belirten Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, özel oto kullananların sıcaklığın yoğun olduğu saatlerde trafiğe çıkmamasını önerdi.

Türkiye'nin en sıcak illerinin başında gelen ve turizm yoğunluğunun en fazla olduğu illerden biri olan Aydın'da yaz döneminde trafik yoğunluğunun kış mevsimine göre 3 kat arttığını belirten Özmeriç, özellikle aşırı sıcaklarda dikkat dağınıklığı yaşandığını belirterek sürücülerin daha dikkatli olmasını önerdi.

İzmir-Aydın-Denizli ve Aydın-Muğla karayolları ağı içersinde yer alan Aydın ve çevresinde yaz trafiğinin oldukça yoğun olduğunu belirten Başkan Semih Özmeriç, “Bu trafik yoğunluğuna bir de bunaltıcı sıcaklar eklenince sıkıntı daha da artıyor. Efes-Meryemana, Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris ve Afrodisyas, Denizli Pamukkale gibi dünyaca ünlü tatil beldelerine ziyaretçi yoğunluğu başladı. Hava yolu kullanmadan Muğla’daki Aydın ve Muğla’daki tatil yörelerine gidenlerin çoğunluğu da Aydın’dan geçiyor. Bu yoğunluğa bir de sıcakla birlikte yorgunluk ve uykusuzluk eklenince kazalar kaçınılmaz oluyor” dedi.

“DENİZ VE TATİL DÖNÜŞÜ DAHA DİKKATLİ OLUN”

Tutulan kayıtlara göre; Türkiye'de 2012 yılında 1 milyon 228 bin trafik kazası meydana geldiğini ve bu kazalarda, kaza yerinde 3 bin 835 kişinin yaşamını yitirdiğini hastanelerde ölenlerle birlikte Türkiye’de 2012 yılında yaklaşık 10 bin kişinin trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğini belirten Özmeriç, “Bölgemizde ise trafik kazalarının en fazla olduğu dönem, yoğunluğun en fazla olduğu yaz dönemlerini kapsıyor. Özellikle tatil dönüşü ya da deniz dönüşü araç sürücülerde yorgunluğun da etkisi ile dikkat dağınıklığı çok fazla oluyor. Bu da kazaya neden oluyor” diyerek yaz sezonunda sürücülerin daha dikkatli olmasını önerdi.

(İHA)

Share