logo

29 Ağustos 2013

Suriye’de Savaş Olasılığı Karşısında Ege Ve Marmara Barolarından Barış Çağrısı

Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, Suriye’de savaş olasılığı karşısında Ege ve Marmara Baroları olarak barış çağrısında bulunduklarını belirtti.

Suriye'deki savaş ihtimalini değerlendiren Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, yaptığı açıklamada; “Harp zorunlu ve hayati olmalı ama milletin hayatı tehlikeye düşmedikçe harp bir cinayettir. Evde, lokalde ya da başka bir yerde televizyonlarınızı seyrederken gece karanlığını gösteren ekranın köşesinde bir ışık topu belirecek. Ekranda bir yay çizen ışık topu, ekranın diğer kenarında ışıklar saçarak patlayacak. Bu vahşi-emperyalist ama gerçek bir saldırının naklen yayınıdır. Ve binlerce masum, yoksul ve namuslu insan ölecek, evler yanacak, ocaklar sönecek. Bu da savaş hakikatidir. Dün bu faciaya Irak'a saldırılırken tanık olmuştuk. Bu gün Suriye'de yapılmak istenen de budur. ABD, İngiltere AB ülkeleri ve işbirlikçileri dinci yobazlar, masum Suriye halkına karşı kanlı bir savaşa hazırlanıyorlar. İktidar ise; şimdiye değin yaptıkları, söylem ve eylemleriyle savaş koalisyonunun en gözü dönmüş heveslisi” dedi.

Türkiye halkının komşu Suriye'ye hiçbir biçimde askeri müdahale yapılmasını istemediğini savunan Germen, “Buna milletimizin rızası yoktur. Türkiye insan ciğeri yiyenlerle, çocuklara kafa kestirenlerle, insanları canlı canlı yakanlarla birlikte olamaz. Türk Milleti hiçbir açıdan savaş kışkırtıcılığına aldanamaz, aldanmamalıdır. Bu gün barışı savunmak en önde gelen, en yakıcı görevimizdir. Kardeş Suriye halkının felaketi üzerinden, siyasi ikbal peşinde koşanlara izin vermemeliyiz. Hiç kimse Türk Milletinin Ellerini Müslüman Komşularımızın kanı ile kirletmesine sessiz kalamaz. Kanla yoğrulmuş ekmeğin bizim soframızda yeri yoktur. Ege ve Marmara Baroları olarak tarihin tanıklığında ve Türk Milletinin vicdanı önünde beyan ediyoruz” diye konuştu.

 

(İHA)

Share