logo

28 Kasım 2007

Sümeray mağdurları büyüyor!

ESKİ ORTAK SÜMERZEDE OLUYORDU!
Aydın’da değişik kamu kurum ve kuruluşunda çalışan yaklaşık 10 bin kişiyi ilgilendiren haciz soruşturması büyüyor. Geçen yıllarda özelleştirilen ve özelleştirildikten sonra el değiştiren Sümerbank Tekstil’in yeni sahiplerinin avukatları aracılığı ile Aydın merkez ve ilçelerinde yaşayan yüzde 90’ı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 10 bin kişi hakkında başlattığı icra dosyaları, ilgili kişilere ulaşmaya başladı. Ellerine geçen ödeme emirleriyle nedeniyle şaşkına dönen mağdurlar; Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, Aydın Adliyesi’ne giderek itiraz dilekçesi vermişti.
Özelleştirme dolayısıyla el değiştiren Sümer Ay Tekstil ve Deri Mamulleri Sanayi A.Ş adını alan firmanın avukatı Erdal Halis aracılığı ile il genelinde yaklaşık 10 bin kişi hakkında borç bildirgesi gönderildi. 380 YTL ile 480 YTL arasında değişen miktarlarda borç bildirgelerini muhtarlar aracılığı ile ulaşan kişiler, daha önceden yaptıkları bir alış veriş karşılığında verdikleri boş senetlerin doldurulup işleme sokulduğunu iddia etmişti. Çoğunluğu devlet memuru olan mağdurların, kamu kurumlarında yıllar önce verilen kıyafet fişi uygulaması nedeniyle söz konusu mağazadan alışveriş yaptığı belirtildi. Firma yetkililerinin alış veriş yapan kişilere boş senet imzalattığı; ancak borcun tamamen ödenmesine rağmen senetlerin geri verilmediği ileri sürülmüştü.
Önceki gün Aydın Sağlık Emekçileri Sendikası’na mensup sağlık çalışanları da ellerinde borç senetleri ile Adnan menderes Bulvarı üzerinde ki sendika binası önünde yaşadıkları haksızlığı duyurabilmek için bir basın açıklaması yaptı.Aydın Sağlık-Sen Başkanı Halil Karakaya’nın yaptığı basın açıklaması sırasında sağlık çalışanları yaşadıkları haksızlığa oldukça tepkiliydi.
Sağlık-Sen Başkanı Halil Karakaya yaptığı açıklamada “yedibinlere ulaşan bir mağdur sayısının olduğunu düşünür ve hala peyder pey gelen senetleri de işin içine katacak olursak ve yasal bir kılıfa uydurularak kamu çalışanlarını en sağlam borçlu ve rant kapısı gören bu kişilerin aldıkları ahların bedelini umarım sadece kendileri çekerler dedi.Kamu çalışanlarını mağdur durumda bırakan kişilerin insanların tepkilerinden çekindikleri için bürolarını Nazilli’den Bozdoğan’a taşıdığını iddia etti.
Sağlık Emekçilerinin yaptığı basın açıklaması sırasında o bölgeden geçen bahse konu Sümeray Tekstil firmasının eski ortaklarından sanılan Ali Cebeci sağlık emekçileriyle büyük bir tartışmaya girdi.Sağlık emekçileri ile eski ortak Ali Cebeci arasında geçen sert tartışmalar çevrede ki vatandaşlar tarafından da şankın bakışlar arasında izlendi.
2004 yılında şirketin ortaklığından ayrıldığını söyleyen ve kendisini savunan Ali Cebeci böyle şirket sahipleri tarafından sağlık emekçilerinin hakkının gaspedilmeye çalışılmasına çok üzüldüğünü söyledi.

(Mücadele)

Share