logo

26 Kasım 2007

Söke’de ağız ve diş sağlığı haftası etkinlikleri

Her yıl 22-29 kasım tarihleri arasında çeşitli etkinlikler ile kutlanılan Diş Hekimleri, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Söke’de düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Diş Hekimleri Odası Söke Temsilciliği tarafından düzenlen etkinlikler Söke’de Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.
Söke Diş Hekimleri Odası Başkanı Kadir Talat Sezgin yaptığı açıklamasında; “Bilimsel diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908 tarihinde başlaması nedeniyle Türk Diş Hekimleri Birliğinin 1996 yılında Sağlık Bakanlığı’na yaptığı başvurunun kabulü ile 22 Kasım Diş Hekimleri günü olarak kabul edilmiştir. Bu yıl Diş Hekimliği günlerinin 100. yılını yaşamaktan ayrıca gurur duymaktayız” dedi.
Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinlikler ile topluma ağız ve diş sağlının önemi anlatmaya çalışacaklarını dile getiren Kadir Talat Sezgin; “İsteyerek seçtiğimiz mesleğimizi icra ederken bazı zorluklar ile karşılaşmış olduğumuz da açıktır. Özellikle diş sağlığı hizmetinin birliğimizce, özelden hizmet alımı şeklinde olması gerektiği konusunda ısrarlarına rağmen kamudan hizmet alımına ağırlık verilmesi hem kamudaki, hem de kendi muayenelerinde görevini yapan meslektaşlarımızı zor durumlara düşürdüğü açıkça ortadadır. Toplumun diş hekimliği hizmetlerini layık olduğu kalitede alamadığı gerçeğinden yola çıkarak yapılması gerekenin kamudaki diş hekimliği istihdamını diş hekimi olmayan ya da yetersiz olan yerleşim alanlarına yapmak ve kamunun özel sağlık kurum ve kuruluşlarından diş hekimliği hizmetlerini satın almak olduğunu birliğimiz adına ifade ediyoruz. Vatandaşın diş hekimliği hizmetini en iyi şekilde almasının ve diş hekimlerinin emeğini daha verimli ve üretken bir şekilde kullanabilmesinin yolu bu anlayışın hayata geçirilmesi ile olacaktır” diye konuştu.
Diş Hekimleri çelenk sunumu sonrasında İlçe Kaymakamı Celil Ateşoğlu ve Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi’yi makamında ziyaret etti.

(İHA)

Share