logo

26 Temmuz 2013

Söke Zeytin Ve Zeytinyağı Tesis Arazisi Birliğe Devredildi

TARİŞ Söke 1.079 No.lu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi genel kurulu yapıldı.

Genel Kurulda alınan kararla; kooperatifin uzun zamandır gündeminde olan tesislerin inşaatının yapılabilmesi için arazi, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’ne devredildi.

TARİŞ Söke 1.079 No.lu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi genel kurulu, Söke TARİŞ tesislerinde yapıldı. Toplantının gündemini tesis inşaatı yapılacak arazinin Birliğe devri oluşturdu. Söke-Milas Karayulu üzerinde Sarıkemer Beldesi yakınlarında geçtiğimiz yıllarda TARİŞ Söke 1.079 No.lu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi tarafından tesis yapılmak üzere arazi satın alınmıştı. Sarıkemer Beldesi Musluk Mevkii’nde bulunan araziye kooperatifin inşaat yapması için Birlik’ten nakit akışı kanun gereği yapılamayınca; çözüm olarak arazinin Birliğe devri, Birliğin inşaatı tamamlamasının ardından tesisi yeniden Kooperatife geri iade etmesinde bulunmuştu. Gerçekleşen genel kuruda konu kooperatif ortaklarının önüne getirilirken; üretici ortaklar çözüm yoluna ‘evet’ dedi. Ayrıca genel kurulda TARİŞ Söke 1.079 No.lu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi ortağı üreticiler taşınmazın tapu devir işlemleri ve diğer işlemler için Kooperatif yönetimine yetki verdi.

Genel Kurul sonrası değerlendirmede bulunan TARİŞ Söke 1.079 No.lu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz; “Üç yılı aşkın süredir kooperatifimizin tesisinin taşınması ile ilgili işlemlerin ve izinlerin alınması ile ilgili zorlu bir süreç geçirdik. 2013 yılında son aşama olan inşaat aşamasına gelinmişti ki 11 Nisan 2013 tarihinde değişen 4572 sayılı tarım satış kooperatifleri kanunu birliklerden kooperatiflere nakit akışı durduruldu. Bu nedenle tesisimizin inşaat işi de askıya alınmıştı. Birliğimizle yapılan görüşmeler sonucunda arazimizin birliğimize devri gündeme geldi. Genel Kurula getirdiğimiz ve üretici ortaklarımızdan da onay almamız ile süreç hızlanmış oldu. Ortaklarımızın kararı ile yeni tesisimizin inşaatı hızla başlayacak ve bir aksilik olmaz ise yeni sezonda tesisimizin açılışı yapılacaktır. Genel kurulumuzun ve alınan kararın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

(İHA)

Share