logo

09 Mart 2007

SÖKE TARİŞ ÇİNLİ ZİYARETÇİLEİRNİ AĞIRLADI

TARİŞ dünya ülkelerine model olmaya devam ediyor. Son yıllarda özellikle Asya ülkelerinin dikkatini çeken TARİŞ’i Özbekler, diğer Türk Cumhuriyeti ülkeleri, Afrika ülkeleri ve Amerikalılardan sonra bu kez de Çinliler ziyaret etti.
TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği’ne bağlı en büyük kooperatif olan Söke 131 No.lu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi, pamuk işleme ve depolama tesislerini gezen Çinliler hayranlıklarını gizleyemedi. Çin’den gelen heyet Söke TARİŞ Pamuk işleme ve depolama tesisleri hakkında bilgi aldı. Söke TARİŞ’i ziyaret eden heyette Çin Ulusal Gelişim ve Reform Komitesi Ekonomi Ticaret Bölümü Şef Yardımcısı Ma Zhanping heyete başkanlık ederken; heyette Çin Ulusal Yatrım Bankası, Çin Ulusal İplik Denetim Bürosu, Çin Finans Bakanlığı Ekonomik Yapılanma bölümü, Çin Ulusal Pamuk Borsası ve Ulusal pamuk ve teknoloji departmanlarından yetkililer yer aldı.
Çin Ulusal gelişim ve Reform Komitesi Ekonomi ve Ticaret Bölümü Şef Yardımcısı ve heyetin başkanı Ma Zhanping; “Türkiye ve Türkiye tarımı ile ilgili bilgi ediniyoruz. İki ülke arasında ziyaretler çoğaldıkça ekonomik ve ticari bakımdan ilişkilerimizin gelişeceğine inanıyorum” diye konuştu. Çinli heyete Söke Tariş gezisinde Söke Tariş 131 No.lu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi yönetimi ve Söke Tariş Müdürü Mehmet Karayel eşlik etti. Çinli heyet Söke TARİŞ tesislerindeki incelemelerini tamamladıktan sonra bölgedeki tarihi mekanları gezdi.
(İHA)

Share