logo

01 Temmuz 2013

Söke Ovasında Toplu Balık Ölümleri

Söke Ovası içerisinde ana tahliye kanalında görülen balık ölümleri şaşırttı. Ovanın Yapıcıoğlu Çatal mevkiinden geçen ana tahliye kanalının azmağında binlerce balık öldüğü görülürken; suda metan gazların oluşumu bölgede ağır kokuların yayılmasına neden oldu.

Söke Ovasında azmaktaki toplu balık ölümleri kafa karıştırdı. Regülatör Yolu üzerinde çatal mevki azmağında içinde sarıbalık, yılan balığı ve yayın çapağı gibi balık türlerinin de bulunduğu binlerce balık ölü olarak bulundu. Azmaktaki toplu balık ölümleri başta leylek, tepeli pelikan, karabatak ve martı gibi kuşların bölgeye akın etmesine neden olurken; toplu balık ölümlerine Büyük Menderes Havzasın üst bölgelerinde yer alan sanayi kuruluşlarının kimyasal ve evsel atıkların karışmasıyla oluşturduğu ağır metal içeren suların ara tahliye kanalı ile azmaklara ulaşması neden olarak gösteriliyor.

Söke Ovasındaki toplu balık ölümlerinin yaşandığı azmakta inceleme yapan Bahattin Sürücü Başkanlığındaki Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD)yöneticileri karşılaştıkları manzara karşısında kahroldular.

EKODOSD Derneği Başkanı Bahattin Sürücü yaptığı açıklamada; zehirlenerek ölen balıkları önemli kuş türlerin yediğini belirterek daha çok endişe içerisinde olduklarını dile getirdi. Bahattin Sürücü açıklamasında; “Yaptığımız araştırmada bölgede sanayi kuruluşlarının kimyasal, evsel atıklarının kanala karışmasıyla ağır metaller oluşturduğunu, sıcakların da etkisiyle sudaki oksijenin nerdeyse sıfıra düştüğünü tahmin etmekteyiz. Tahliye kanalından simsiyah su akarak Söke Ovasına kadar ulaşıyor. Bunun sonucu olarak balıkların öldüğünü gördük. Ölü balıkları da tepeli pelikan, martı, leylek, karabatak gibi kuşlar yiyor. Kuşların sonunun ne olacağını takip etmek çok zor. Ama onlarında bir tehlike içerisinde olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

(İHA)

Share