logo

15 Temmuz 2013

Söke CHP Yönetimi Süreç Gereği İstifa Etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Söke İlçe Yönetimi, CHP Genel Merkezi'nin belirlediği parti içi yerel seçim süreci takvimi gereği istifa etti.

Söke CHP yönetimi düzenledikleri basın toplantısı ile istifalarını ve gerekçesini açıkladı. Yönetim Kurulu üyelerinin bulunduğu basın toplantısında açıklamayı İlçe Başkanı Av. Osman Ünsal yaptı.

Söke CHP İlçe Başkanı Av. Osman Ünsal açıklamasında; “Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezinden gelen 2013/6 sayılı genelgeye göre Belediye Başkanlığına ya da Belediye Meclis Üyesi aday adaylığına başvuracak partililerin, en geç 15 Temmuz 2013 tarihine kadar, ilçe yönetimindeki görevlerinden istifa etmeleri gerekmektedir. 2013/6 sayılı genelge gereği, Cumhuriyet Halk Partisi Söke İlçe Yönetim Kurulu üyelerimizden, Belediye Başkanlığına ya da Belediye Meclis Üyelisi aday adaylığına başvurması söz konusu olabilecek 13 arkadaşlarımız, mevcut görevlerinden istifa etmişlerdir.

Söz konusu istifaların 13’e yükselmesi karşısında, İlçe Yönetim Kurulunun düşmüş olabileceği hakkındaki kararı Aydın İl Yönetimi verecektir. Yine 2013/6 sayılı genelgeye göre Belediye Başkanlığına ya da Belediye Meclis Üyesi aday adaylığına başvuracak partililerin, en geç 31 Temmuz’a kadar ilçe sekreterliğine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi olarak, siyasette aktif katılımın sağlanabilmesi için kadınlarımıza, gençlerimize ve engelli partililerimize pozitif bir ayrımcılık getiriliyor. Özellikle yaşadığımız son günlerde, kadın ve gençlerimizin ne kadar saf dışı bırakılmaya çalışıldığının farkındasınızdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu engeli de ortadan kaldırıyoruz ve 2013/8 sayılı genelgede belirtildiği üzere, Belediye Başkanlığına ya da Belediye Meclis Üyesi aday adaylığına başvuracak kadın, genç ve engelli partililerin katılım paylarını ödemekten muaf tutulduğunu bildirmek istiyoruz. Bütün bu bilgilerin yer aldığı genelgeler tüm partililerimizin bilgi edinmesi ve gereğini yapması amacıyla askıya çıkarılmıştır. Bu bildiriler siz basın mensupları ve partimizin mesaj sistemi ile tüm üyelerimize duyurulmuştur “dedi.

“SÜREÇ GEREĞİ İSTİFA OLDUĞUNA VURGU”

Son bir haftadadır basında ve halk arasında, İlçe Yönetim Kurulunun topluca istifa ettikleri ve bu

şekilde yönetimi düşürmeyi amaçladıkları yönünde söylentilerin yanlış olduğunu belirten Av. Osman Ünsal; “Hiçbir partilimiz, partisini zor durumda bırakacak bir adım atmaz, atmamalıdır. Söz konusu istifalar, Genel Merkezden gelen genelgeye uygun olarak yapılmıştır. Siz değerli basın mensuplarından ve halkımızdan ricamız, yetkili ağızlardan resmi açıklamalar yapılmadığı takdirde, çıkan asılsız haberlere önem vermemenizdir. Seçim süreci boyunca atılacak her adım, görevleri başında olan arkadaşlarımızdan duyurulmaya devam edecektir” diye konuştu.

(İHA)

Share