logo

04 Ekim 2007

Sinirlenen Başkan Ortekin’den meclis üyelerine ‘Mahalle karısı’ benzetmesi

Aydın Belediye Meclisi tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Dün akşam yapılan oturumda sert tartışmalar yaşandı. AK Parti’den istifa eden Belediye Başkanı İlhami Ortekin daha önceki partilileri tarafından sorulan su fiyatları ve belediye borçları ile ilgili sorulara çok sinirlendi. Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce başlayan tartışmalarda Ortekin ile AK Partili Meclis üyeleri ve bağımsız meclis üyesi Halis Hekimoğlu ile AK Partili meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşandı. Yaşanan tartışmalar üzerine Meclis Başkanı İlhami Ortekin, meclis üyelerine ‘mahalle karısı’ benzetmesi yaparak oturuma ara verdi.
Dün akşam saatlerinde 11 maddelik gündemi görüşmek üzere toplanan Aydın Belediye Meclisi’nde iftar saatine az bir zaman kala adete soğuk rüzgarlar esti. Bağımsız Belediye Başkanı İlhami Ortekin başkanlığında toplanan Meclis, oturumun açılmasının ardından gergin dakikalara sahne oldu. Meclise toplantısına ayrıca belediyenin ‘Ev Eksenli kadın Girişimciler Projesi’ kapsamında iş sahibi olmayı ümit eden kadınların bir kısmı da katıldı. Oturumun açılmansın ardından Ak Parti Grup Başkanı Şevket Kaya, ‘Halkın su fiyatları ve gelen faturaların yüksekliğinden sürekli şikayetiyle karşılaşıyoruz ve Aydın Belediyesi’nin ne kadar borcu var’ diye soru sorması üzerine Başkan Ortekin sert bir üslupla Kaya’yı soruları kasıtlı sorduğunu söyledi. Belediye olarak su fiyatlarını kendisinin de çok iyi bildiğini ifade eden Ortekin, ayrıca “Kimseye borcumuz yok. Alacağı olan varsa gelsin” dedi. Bunun üzerine aynı zamanda Aydın 21. Bölge Eczacılar Odası Başkanı da olan Şevket Kaya, eczacıların belediyeden alacaklı olduğunu söyledi. Kaya’nın bu cevaplarına sinirlenen Ortekin, “Sen önce belediye meclis üyesisin. Belediye savunacaksın” dedi.
Bu arada söz alan ve Başkan Ortekin ile birlikte AK Parti’den istifa eden bağımsız Belediye Meclis Üyelerinden Halis Hekimoğlu, AK Parti gurubuna ithafen soruları gayri ciddi bulduğunu söyleyerek Ortekin’in karşısında yer alan meclis üyelerini eleştirdi. Hekimoğlu’nun eleştirilerini yersiz ve haksız bulan AK Partili bazı meclis üyeleri ile Hekimoğlu arasında sert tartışmalar yaşandı. Yaşanan gerginlik üzerine tartışmaları yatıştıramayan Başkan Ortekin “Muhalefetin de iktidarın da yandaşlığın da karşıtın da bir ölçütü var. Kendinize gelin ya. Bu nasıl bir üsluptur. Mahalle karısını geçtik nerdeyse yahu” diyerek oturuma ara verdi.
Yarım saatlik aranın ardından yapılan ikinci oturumda esas gündem maddelerine geçilebildi. Görüşülen 11 maddenin bazıları kabul edilirken bazı maddeler de ilgili komisyonlara havale edildi.

(İHA)

Share