logo

27 Kasım 2007

”Şiddetin önlenmesi için pozitif ayrımcılık ilkeleri hayatın her alanında yaygınlaştırılmalı”

ÖDP Aydın İl Sekreteri Sevcan Nalıncı, ”Şiddetin önlenmesi için pozitif ayrımcılık ilkeleri hayatın her alanında yaygınlaştırılmalı”dedi.
Nalıncı, yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizde ve bölgemizde estirilen savaş ve militarizm rüzgarlarının mevcut şiddet atmosferini daha da güçlendirme ve besleme eğiliminde olduğunu ifade etti.
”Bu şiddet iklimi her zaman olduğu gibi önce kadınları vurmaktadır”diyen Nalıncı, açıklamasında şu hususlara yer verdi:
” Burada kadınlar hem devlet güçlerinin hem de erkek egemen zihniyetin şiddetinin kurbanı olmaktadırlar. Buna karşı kadınlar öncelikle savaş ve militarizm kışkırtıcılığına karşı barışı ve kardeşliği, erkek egemen zihniyetin ürettiği şiddete karşı toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmak zorundadır. Karakollardan başlayıp yatak odalarımıza uzanan, televizyon ekranlarından gazete sayfalarına, sokaklara ve toplumun tüm hücrelerine yayılan bu şiddet döngüsüne karşı tüm dünyadaki kadınlarla beraber sesimizi yükselteceğiz. Şiddetin önlenmesi için pozitif ayrımcılık ilkeleri hayatın her alanında yaygınlaştırılmalı. Öncelikle eğitim kurumlarında ve müfredatlarında kadınlara yönelik ayrımcı ifade ve örnekler ayıklanmalı, toplumsal cinsiyet eşitliği vurgulanmalıdır.”
(Mücadele)

Share