logo

21 Haziran 2013

Sıcaklar Arttı, Pazarda Fiyatlar Düştü

Türkiye’nin önde gelen sebze ve meyve üretim merkezleri arasında yer alan Aydın’da artan sıcaklarla birlikte pazarda fiyatlar düştü. Düşen fiyatlar dar gelirli vatandaşların yüzünü güldürürken, pazarcı esnafı ise işlerin durgunluğundan dert yandı.

Aydın’da okulların tatile girmesi ve hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte çarşı ve pazarda sebze ve meyvelerin fiyatları düştü. Patates ve domates ise fiyatı düşmeyip yükselen iki ürün oldu. Aydın’ın en meşhur semt pazarı salı pazarında tezgah açan pazarcılar işlerin durgunluğundan dert yandı. Artan sıcaklarla birlikte tarlalardaki sebze ve meyveler döküm yapınca fiyatlar düştü. Her şeyin bol olması özellikle tüketiciyi sevindirirken, üreticiler her zaman aracının para kazanmasından dert yandılar.

Artan sıcaklarla birlikte, sera ve açıkta üretilen tüm ürünlerin meyve verdiğini ve yaşanan bolluğun kıymetinin bilinmemesinden dert yanan Aydınlı pazarcılardan Sefer Cihan, “Bu bolluğun kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Şu anda domatesin kilosu 1.25 TL ile 1.5 TL arasında satılırken, patatesin kilosu 1.5 TL ile 1.75 TL arasında satılıyor. Patlıcan, fasulye, biber 1 TL, salatalık 50 kuruş, pırasa 1 TL, şeftali 1.75 TL, çilek ve kiraz ise 2.5 TL’ye satılıyor.

 

(İHA)

Share