logo

30 Temmuz 2013

Sezonun İlk Kuru İnciri 10 Kilo’dan Alındı

Nazillili incir üreticisi ilk incirini tüccara satarak çeyrek altın kazandı. Kaplanlar İncir İşletmesi Sahibi Murat Kaplan’ın işyerinde yapılan sembolik alım törenine Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan’da katıldı.

Bayındır Köyünde 50 yıldır incir üreten Mehmet Yılmaz, her yıl ilk inciri tüccara kendisinin verdiğini ve altını kaptığını ifade ederek, “Bu yıl da ilk kuru inciri vermek bana nasip olduğu için çok mutluyum. İncir bu yıl kalite olarak iyi ve üretimde de geçen yıla göre fazlalık var. İnşallah bu yıl hava şartları iyi giderse çok iyi bir incir sezonu olacak. İlk kuru incirimiz 30 kilo oldu. Bu incirden bir kere tadanlar asla vazgeçemez. Biz üreticiler de incirimizin daha kaliteli olması, satarken tüccarımızı utandırmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Yeni sezon Nazilli’mize hayırlı olsun” dedi.

Sembolik fiyatla kilosunu 10 liradan üreticiden ilk inciri aldığını ifade eden Murat Kaplan, “Yeni sezonun Nazilli için çok iyi geçmesini bekliyoruz. Müstahsilimizin bu hızlılığı ve şevki bizi de memnun ediyor. Vatanımıza, milletimize, Nazilli’mize hayırlı olsun. Ticaret odası başkanımız bizi kırmayıp geldi. Kendisine teşekkür ederiz. İnşallah iyi bir sezon geçirmek dileğiyle. Bu yılki incir kalite ve renk olarak güzel. Şu anda incirde herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Bu yıl önceki yılara nazaran 5-6 gün erken geldi. Asıl yoğunluğunun bayramdan sonra yoğunluk başlayacağını tahmin ediyorum. Anuga Gıda fuarına Ticaret odasının destekleriyle bizde katılacağız. Nazilli’mizi ve incirimizi en iyi şekilde tanıtacağız. İncir üreticisi artık çok bilinçli ve malının daha değerli olması için ürününe çok dikkat ediyor. Bu da ilçemiz ve ülkemiz için çok önemli. Büyük bölümü ihracata giden ürünümüzün daha iyi para etmesini hep birlikte istiyoruz” dedi.

ÜRETİCİ, TÜCCAR İLİŞKİSİ ÖNEMLİ

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, ilçe ürünlerinin değer kazanması ve ihracatın daha kaliteli olması için üretici-tüccar ilişkisinin çok önemli olduğunu belirterek, “Bölgemizin ilk kuru inciri Bayındır köyünden Mehmet Yılmaz’dan gelirken alıcımız da Kaplanlar İncir işletmesinin sahibi Murat Kaplan oldu. Nazilli Ticaret odası olarak üreticimizin ve işletmecimizin sonuna kadar yanlarında olduğumuzun bilinmesini isteriz. İşletmelerimiz için yaptığımız çalışmalar kapsamında 5-9 Eylül tarihleri arasında Almanya’da düzenlenecek olan Anuga Gıda Fuar’ına katılacağız. Şuanda katılacak firma sayısı belli değil ancak 20 civarı firmamızın katılacağını düşünüyoruz. Gıda firmalarımız için Ticaret odası olarak standımız var ve bizde bu stantta Nazilli’yi en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Kaplanlar İncir İşletmesi’nde düzenlenen törenin ardından firma yetkilisi Serdar Kaplan ve üretici Mehmet Yılmaz ilk kuru inciri Nazilli Ticaret Odası’na giderek tescil işlemini de gerçekleştirdi.

(İHA)

Share