logo

04 Haziran 2013

SES Didim Temsilciliği Referanduma Gitti

KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası Didim Temsilciliği 5 Haziran 2013 Çarşamba günü yapılacak olan genel grev öncesinde Didim Devlet Hastanesinde Referandum sandığı kurdu.

‘Kamuda CEOlara, Hükümet Memurluğuna, Performansa göre ücretlendirmeye, Kadrolaşmaya, Rotasyona ve esnek çalışmaya HAYIR!” diyen sağlık çalışanları referanduma giderek imza topladı. SES Didim İşyeri Temsilcilerinden Bülent Akın toplanan imzaların dilekçe ile birlikte Sağlık Bakanlığına sunulacağını aktardı.

Kamu Emekçileri Sendikasının hükümetin Kamu çalışanlarına yönelik uygulamaları karşısında 5 Haziran 2013 Çarşamba günü uygulanacak Genel Grev kararı öncesinde KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Didim Temsilciliği Didim Devlet Hastanesinde referanduma gitti.

SES Didim İşyeri Temsilcilerinden Bülent Akın, Sağlık Hizmetinin tüm aşamalarında çalışan sağlık emekçilerinin yıllardır dillendirdiği taleplerin hükümet tarafından göz ardı edildiğini belirterek “Bizler yapılan düzenlemelerle birlikte Kamu Hastane birlikleri, Aile Hekimliği uygulamalarıyla “İş ve İşyeri Güvencesi” kalmamıştır. Tüm sağlık çalışanları olarak bu güvencemizin sağlanmasını istiyoruz. Performans ücreti yerine emekliliğe yansıyacak, ödeme güvencesi olan ücret ve ücretlerimizin vergi dilimi ile erimesine son verilmesini istiyoruz. Nitelikli bir sağlık hizmeti için standart kadro esaslarına uyularak eksik kadroların tamamlanmasını; çalışanların, görev tanımları dışında ki işlerde çalıştırılmasını: çalışanların esnek – kuralsız ve insan yaşamıyla bağdaşmayan biçimde çalışmasına son verilmesini; sağlıkta ‘taşeron olamaz’ bu nedenle taşeron çalıştırma biçimi ve güvencesiz çalışma terk edilsin istiyoruz. Özel sağlık kurumlarındaki sağlık çalışanlarının iş ve gelir güvencesinin sağlanması, sendikalar, meslek örgütleri ve derneklerinin bu konuda taraf olmalarını sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Sağlık hizmetlerine ulaşmanın önünde ki parasal engellerin, katkı katılım payı ve ilave ücretlerin kaldırılmasını istiyoruz” sözleri ile taleplerini sıraladı.

Devlet Hastanesi içerisinde kurulan referandum oylamasına katılan sağlık çalışanları taleplerin sıralandığı dilekçe altına imza attı. Toplanan imzaların Sağlık Bakanlığına sunulacağı öğrenilirken, Bülent Akın 5 Haziran 2013 Çarşamba günü saat 09.00’da ‘Uyarı Grevi’ yapılacağını söyledi ve destek çağrısında bulundu.

(İHA)

Share