logo

12 Haziran 2013

Sertifikalı Fidan Desteğinden Faydalanmak İsteyen Üreticilere Uyarı

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, sertifikalı fidan desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerin zamanında müracaatlarını yapması uyarısında bulundu.

Yurt İçi Sertifikalı Fidan, Çilek Fidesi ve Standart Fidan Kullanımı Desteklemesi hakkındaki tebliğ 28651 sayılı Resmi gazetede yayımlandı.

Yayımlanan tebliğin içeriği ve amacı hakkında bilgiler veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, “Bu Tebliğin amacı, yurt içinde üretilen sertifikalı fidan, çilek fidesi ve standart fidan ile kapama bağ/bahçe tesisinin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Destekleme kapsamında yer alan kapama bağ veya bahçede aranacak şartlar aşağıda belirtilmiştir. Kapama bağ veya bahçenin 2013 yılında tesis edilmiş olması; Destekleme kapsamında olan yağlık zeytin çeşitlerinin Ak Zeytin, Arbequin, Aşıyeli, Ayvalık, Belluti, Beyaz Yağlık, Butko, Çakır, Çekişte, Dilmit, Erdek Yağlık, Erkence, Eşek Zeytini, Gemlik, Girit, Görvele, Halhalı, Hamza Çelebi, Hurma Kaba, Hurma Karaca, Hursuki, Kalembezi, Karamani, Karayaprak, Kilis Yağlık, Kiraz, Küçük Topuk Ulak, Mavi, Maraş No 7, Memecik, Memeli, Nizip Yağlık, Otur, Patos, Samsun Yağlık, Sarı Haşebi, Sarı Yaprak, Sati, Saurani, Sayfi, Sinop No 1, Sinop No 2, Sinop No 4, Sinop No 6, Siyah Salamuralık, Taş Arası, Tesbih Çelebi, Trabzon Yağlık, Yağ Çelebi, Yağlık Çelebi, Yağlık Sarı Zeytin, Yerli Yağlık olması; Dikim normlarının, Bakanlıkça belirlenen dikim normlarına uygun olması ve Kapama bağ ve bahçenin tek türde ve asgari alan toplamı aşağıdaki tabloda belirtilen alanlardan küçük olmayacak şekilde tesis edilmiş olması gerekiyor. Desteklemeden yararlanmaya hak kazanan çiftçilere aşağıda belirtilen birim miktarlara göre destekleme ödemesi yapılıyor” dedi.

Destekleme müracaat şekli ve istenilen belgelere de değinen Köksal, “Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin, aşağıda belirtilen belgelerle başvurması gerekmektedir. Güncelleştirilmiş ÇKS belgesi, Başvuru dilekçesi ve taahhütname, Fidan veya fide kullanım desteklemesi talep formu, Satış faturası, Fidan veya fide veya aşı materyaline ait sertifika belgesinin bir örneği, Bu Tebliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının c ve ç bentlerine göre talep edilen bitki muayene raporu, Bağ veya bahçe kiralanmış ise kira sözleşme belgesinin bir örneği ile Fatura düzenleyen kişiye ait Fidan veya Fide Üretici Belgesi ya da Tohumluk Bayii Belgesinin bir örneği başvurular sırasında istenmektedir. Başvuruların, 2013 yılı yazlık dikimler için bu Tebliğin yayımlanmasından itibaren 29 Ağustos 2013 tarihi mesai saati bitimine kadar; güzlük dikimler için ise 01 Ekim 2013 tarihinden 31 Aralık 2013 tarihi mesai bitimine kadar yapılması gerekir. Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçiler, fidan veye fidelerin dikiminden önce veya sonra müracaat edebilirler” diye konuştu.

(İHA)

Share