logo

20 Temmuz 2013

Sepet Ören Roman Kızlar Harçlıklarını Biriktiriyor

Aydın merkez Ilıcabaşı Mahallesi'nde yaz tatilinde sepet örmeciliği yapan ailelerine yardım eden liseli kızlar hem harçlıklarını biriktiriyor hem de aile bütçesine katkı sağlıyor.

Ilıcabaşı Mahallesi’nde oturan ve çoğunluğu sepet örerek geçimini sağlayan Roman vatandaşlar, yaz aylarının gelmesiyle birlikte dedelerinden kalma meslekleri olan sepet örme işiyle günlük ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Özellikle yaz mevsimlerinde okulların tatil olmasıyla birlikte kargı ve söğüt dalı soyarak ekmek parası kazanmaya çalışan mahalliye, okulların tatile girmesiyle birlikte çocukları da yardımcı oluyor. Ailelerinin en büyük yardımcısı olan genç kızlar, okul döneminde sıkıntı yaşamamak için harçlıklarını şimdiden biriktirmeye başlıyor. Yol kenarında oturarak sabahtan akşama kadar kargı soyan genç kızlar, sepetçilik mesleğine ilgilinin az olduğunu ancak kendilerinin bu işi severek yaptığını ifade ediyor.

Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi'nde okuyan ve yaz aylarında sepet örerek hem harçlığını biriktiren hem de aile bütçesine katkı sağlayan Gülten Deveci, ”Yaptığımız sepetler eskisi gibi rağbet görmüyor. Fazla para kazanmasak da üç kuruş için günlerimizi böyle geçiriyoruz. Böyle olmasına rağmen boş durmamak için ve okul ihtiyaçlarımızı karşılamak için yaz tatilini sepet örerek geçiriyoruz” dedi.

Yaz aylarında sezonun en hareketli döneminin yaşanması gerektiği halde işlerin çok durgun olduğunu ifade eden Roman vatandaşlar ise, sepetçilik mesleğinin ölmek üzere olduğunu belirtiyor. Sepetçiliğin tarihi bir geçmişe sahip olduğunun altını çizen Romanlar, kendilerinin çabalarının dışında bu mesleğe sahip çıkılması gerektiğini savunuyor.

(İHA)

Share