logo

31 Ekim 2007

Şeker hastalığı görme kaybına neden oluyor

Ülkemizde sıkça görülen görme kaybının aslında nedenleri çok basit. Konu ile ilgili görüştüğümüz Adanan Menderes Üniversitesi Göz hastalıkları Uzmanı Prof Dr.Turgay O.Aktunç görme kaybının nedenlerini bize şu şekilde açıkladı.Prof.Dr.Turgay O.Aktunç gazetemize yaptığı özel açıklamada “Şeker hastalığı ve göz tansiyodur her toplumun %2 _%3 arası şeker hastasıdır.Şeker hastaları şikayetleri olsun yada olmasın 3 ayda bir göz uzmanına muayene olması gerekir.Yitirilen görmenin yerine gelmesi büyük ölçüde mümkün değildir şeker düzeyinin düzgün gitmesi görmenin idamisinin belirleyicisidir.Bilinen tek tedavi lazer tedevisidir ama bu tamamen mevcudu korumaya yöneliktir.Aynı şey göz tansiyonu hastaları için geçerlidir.Bir ailede göz tansiyonu var ise kalıtımsal yüklemeyi düşünmek gerekir.
Diyabette olduğu gibi giden görmeyi geri getirme şansı yoktur,ancak tanı konduğunda mevcut görmeyi korumak için ilaç tedavileri geçerlidir.İlaç tedavisinin yetmediği yerde cerrahi yöntemler önerilir.
Ancak; giderilebilir görme kayıplarıda vardır bunların başında katarakt gelir.Katarakt göz içi merceğinin kesifleşmesi anlamına gelir.Belli bir görmenin altına düştüğü zaman cerrahi yöntem mutlaka önerilir.Tabi ki tıpta %100 başarı yoktur ancak başarısı çok yüksek amaliyatlardır..
Başka bir konu ise tartışmalı olan Kontakt lens konusudur.Dünyada yüz milyonlarca insan lens kullanıyor.Kullanımı gereği bakımı düzenli şekilde yapıldığı zaman göze hiç bir zararı yoktur. Sekiz saat ortalama kullanım süresi verilir ve gece kesinlikle uykuda kullanılmamalıdır.Düzgün bakım olduğu sürecede hiç bir sakıncası yoktur..
(Mücadele)

Share