logo

03 Eylül 2007

Seçim yatırımlarından memura verecek para kalmadı mı?

Türkiye Kamusen İl Temsilcisi Rıdvan Naci Devli, gazetemize yaptığı özel açıklamada; toplu görüşmelerin uzlaşmazlıkla sonuçlanmasının nedeninin, seçim yatırımlarından memura verecek paranın kalmaması olabileceğini ifade etti.
Devli yaptığı açıklamada; “Uzlaşma kurulu kararları kesinlik kazanmalı ve uygulanmalıdır”dedi ve özetle şunları söyledi;
Hükümetle yapılan toplu görüşmelerde memur lar adına kazanım elde etmek için makul ve mantıklı taleplerle masaya oturan sendikalar, kabul edilmesi mümkün olmayan teklifler öne sürerek, uzlaşmaz tavrını devam ettiren AKP hükümeti tarafıyla anlaşmadı.
Toplu görüşmelerin son turunda Hükümet memurlara 2008 yılı için;
% 2+2=%4
20+20 (Denge Tazminatı)
10 YTL (Taban Aylığa Zam)
5 YTL (Toplu Görüşme Primi) (Sendikalı olanlara ayrıca verilecek zamdır)
Teklif etti. Bu oranın hazineye yükü 2.700 Milyar YTL’dir.
Bu teklif üzerine Türkiye Kamu Sen’e bağlı sendikalar 2008 yılı zammı için, karşı teklif olarak;
% 2+2=%4
20+20 (Denge Tazminatı)
30+30 (Taban Aylığa Zam)
10 YTL (Toplu Görüşme Primi) (Sendikalı olanlara ayrıca verilecek zamdır)
verilmesini istedi.
Bu oranının hazineye yükü 3.785 milyar YTL’dir. Bu teklifin Hükümet teklifi ile farkı 1.085 Milyar YTL, Taban aylığın arttırılması emekliliğe de yansıdığı için memurlar için son derece önemli görülmüştür. Hükümet daha sonra taban aylığını 15+15 yükseltmeyi teklif etmiş bu teklif de Sendikalar tarafından kabul edilmemiştir.
Türkiye Kamu Sen’in teklifi toplu sözleşmelerde işçilere verilen 140 YTL’lik zam oranının 2008 yılında memurlara verilmesini öngörülüyordu. Ancak, aynı iyi niyeti memurlara göstermeyen Hükümet teklifimizi uzun müzakerelere rağmen kabul etmedi. Türkiye Kamu Sen ve bağlı sendikalar tekli ettikleri zammın tüm sözleşmelilere verilmesini de talep etti. Yapılan müzakereler bir sonuç vermeyince Uyuşmazlık Metni imzalandı.
Bundan sonraki aşama uzlaşmazlık konusunu Uzlaştırma Kuruluna götürmek olacak. 4688 sayılı Kanun gereği Uzlaştırma Kurulu kararından sonra Sendikalar ve Hükümet arasında tekrar bir değerlendirme yapılacak.
Uzlaştırma Kurulu kararından sonra yeni bir açılım olmasını diliyoruz. Bu konuda bir başarı elde etmek için her türlü gayret ortaya konulacaktır.
Uzlaşmazlık kurulu bir hakem kurulu dur. 2 tarafın anlaşmazlığını çözmek durumunda olan bu hakem kurulunun vereceği karar mantıken nihai karar olması gerekirken yasadaki boşluktan faydalanan hükümet bunu da kendisine yapılmış bir teklif olarak algılamakta ve çoğu zaman uzlaştırma kurulunun kararlarını uygulamamaktadır.
Toplu görüşme masasında sendika olarak bizim tekliflerimizin içerisinde uzlaştırma kurulu kararları kesinlik kazanmalı ve uygulanmalıdır. Maddesi de yer almıştır.
Şu anda uzlaştırma kurulu kararını ve uygulanmasını beklemekteyiz.
Gelecek yılın bütçesi seçim ya tırımlarında bitince herhalde memura verecek para kalmadı.
(Mücadele)

Share