logo

12 Mart 2007

SANAYİ VE TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ ŞUBAT AYI FAALİYET RAPORUNU AÇIKLADI!

Sanayi ve ticaret İl Müdürü Haluk Uysal yaptığı yazılı basın açıklamasında
Şubat ayı faaliyet raporuyla ilgili bilgi verdi.
Uysal,yaptığı açıklamada;”Rutin işlemlerin yanı sıra,Tüketicinin korunması hakkındaki kanun kapsamında,halk eğitim merkezinde tüketici hakları bilgilendirme toplantısı düzenledik”dedi ve özetle şunları söyledi;”İl müdürlüğümüze intikal eden tüketici şikaletleri;4822 sayılı kanunla değişik 4077 sayılı tüketicinin konuması hakkında kanun ve bu kanuna dayanılarak Bakanlığımızca düzenlenen yönetmelikler,tebliğler ve genelgeler doğrultusunda incelenerek mümkün olan en kısa zamanada sonuçlandırılmasına çalışılmaktadır.Merkezleri diğer illerde ve ilçelerde bulunan firmalarla ilgigli şikayetler o İl Müdürlüklerne veya İlçe Kaymakamlıklarına intital ettirilerek ilgili tüketici sorunları hakem heyetrlerinde sonuçlandırlması sağlanmaktadır.
Bu ay içindi İl müdühlüğümeze intital eden tüketici şikayeti sayısı 31 adettir.Bu şikayetlerin 30 adedi ayıplı mal ve hizmet,1 adeti kapıdan satış şikayetleridir.Bu ay içinde sonuçlanan şikayet sayısı 18 olup,tamamı tüketici lehine sonuçlandırılmıştır. İlilmiz merkez ve ilçelerinde yapılan denetimlerde;3 işyerinde 86 adet LPG tüpü ile 6 mamul zorunlu standardlar yönündün denetlenmşitir.Bakanlık Kontrolörlerinin yaptığı denetim sonucunda 4822 sayılı kanunla değişik 4077 sayılı kanunla ilgili İlimiz merkez inde faaaliyet göteren 3 firmaya kanunun 12. maddesine aykırılıktan İdari Para Cezası uygulanması yapılmıştır.
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Halk Eğitim Merkezinde tüketici hakları bilgilendirme toplantısı düzenledik. Ayrıca;3141 sayılı “sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tişkilet ve Görevleri Hakkında Kanun,6948 sayılı”Sanayi Sicil Kanunu”,1163 sayılı Kooperatifler Kanunun”,6762 sayılı”Türk Ticarat Kanunu”,5362 sayılı”Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu”, 5174 sayılı “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu” ve
4822 sayılı kanunla değişik 4077 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun”
ve 4703 sayılı “Ürünlere ilişkin Teknik mevzuatın hazırlanması ve uygulanması hakkında
kanun” kanun kapsamında gerekli çalışmalar yürütülmekte ve ilgililere yardımlarımız devam etmektedir.”dedi
(Mücadele)

Share