logo

29 Temmuz 2013

Sahurda Klarnetli ‘Kaynana’ Resitali

Aydın’ın İncirliova ilçesi bu Ramazan’da klarnetli davullu uyandırma hizmetiyle tanıştı. Sevilen şarkı “Abe Kaynana” gibi hareketli şarkılar ve maniler söyleyen gruplar, gürültüye rağmen büyük beğeni topladı.

İncirliova ilçesinde Ramazan davulcuları bu yıl yerlerini klarnetçilere bıraktı. Geçtiğimiz yıllarda sadece davulla gerçekleştirilen sahurda uyandırma hizmetleri, bu yıl daha da bir renkli hale getirildi. Klarnetle güçlenen davul ekibi, sokak sokak dolaşarak vatandaşları sahurda uyandırmaya başladı.

Klarnetçi Elvan Sarıkaya ve davulcu Olcay Ökkeş'den oluşan grup, İncirliova ilçe merkezinde oluşturulan ekiplerden sadece birisi. Sabaha karşı saat 02.30’dan 03.30’a kadar klarnet ve davullarıyla sokakları turlayan Sarıkaya ve Ülkeş, mani ve şarkılar eşliğinde mahalle sakinlerini sahura kaldırıyor. “Abe Kaynana” gibi hareketli ve sevilen şarkıları da çalarak sahurda vatandaşları eğlendiren grup, çıkardıkları büyük gürültüye rağmen hiç tepki görmüyor. Zaman zaman tanıdıkları kişilere özel maniler dillendiren grup, açılacak kapı veya pencereden kendileri uzatılacak bahşişi bekliyor.

Bazen klarnet ve davul sesinin yaklaştığını duyan ev sahiplerinin ışıklarını söndürmesiyle üzülen Sarıkaya ve Ülkeş, hiç hız kesmeden sazlı sözlü resitallerine devam ediyor. Bu yıl ilk kez uygulanan ve beğeni toplayan uygulamadan vatandaşlar kadar kendileri de memnun olan saz ustaları, gecenin yorgunluğunu diğer ekiplerle birlikte bahşişleri saydıkları sabahçı kahvesinde atıyor.

Kendisini her sabah uyandırmaya gelen klarnetli davul ekibine bahşiş veren Hasan Karademir, “Ramazan ayı çok iyi geçiyor. Ramazanda orucumuzu tutmaya gayret ediyoruz. Ramazan ayı devletimize, milletimize ve tüm İslam alemine sağlık, sıhhat ve mutluluklar getirsin. Davulcu ve klarnetçimizden memnunuz. Allah razı olsun her sabah gelip bizi uyandırıyorlar” dedi.

Klarnet çalmanın kendisi için bir tutku olduğunu ifade eden Elvan Sarıkaya, “8 yaşından bu yana klarnet çalıyorum. 30 yaşındayım, 22 senedir klarnet çalıyorum. Hüsnü Şenlendirici, bizim hocamız sayılır. O’nun sayesinde klarneti Ege’nin her köşesinde en iyi şekilde tanıyoruz. Bu sene böyle bir uygulama gerçekleştirdik. Klarnet ve davul eşliğinde mani söylemeye çıkıyoruz. Sonrada bahşiş veren olursa onları topluyoruz. Hiç tepki gösteren olmadı, herkes memnun” diye konuştu.

DAVULCULAR BELEDİYEDEN ŞİKAYETÇİ

Çoğu bölgede olduğu gibi bahşişlerini gündüz saatlerinde toplamak istediklerini ifade eden Sarıkaya, "Türkiye'nin her yerinde davulcular bahşişlerini gündüz topluyor. İncirliova'da belediye gündüz dolaşmamıza izin vermiyor. Bundan dolayı paramızı düzgün kazanamıyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz” diye konuştu.

(İHA)

Share