logo

05 Ağustos 2013

Ramazan Bayramında Beslenmeye Dikkat

Ramazan ayı boyunca oruç tutan bireylerin günlük öğün sayılarını azaltmaları ve beslenme alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinden dolayı psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girdikleri bildirildi.

Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, yaptığı açıklamada; “Sağlığın korunması ve geliştirilmesinde, hayatın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme en önemli faktörlerden biridir. Ramazan ayında olduğu gibi Ramazan Bayramında da yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine dikkat edilmelidir. Ramazan ayı boyunca günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bireyler bayramda psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girmektedirler. Bu davranış ise hazımsızlık başta olmak üzere, sindirim sisteminde bazı sağlık problemlerine neden olmaktadır. Geleneksel olarak bayramda şeker, lokum, şekerleme, çikolata, şerbet, tatlı ve tuzlu hamur işleri sıklıkla ikram edilir. Bu gıdalar kan şekerini hızla yükselten, enerji içeriği yüksek gıdalardır. Bu gıdaları bayramda birdenbire sık tüketmek sindirim sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra kan şekerinin hızlı yükselmesine de neden olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir” dedi.

Oluşabilecek rahatsızlıkların önlenmesi için yapılması gerekenlere de değinen Tırpancı, “Tüm besin gruplarından azar azar tüketilmeye çalışılmalı. Öğün atlanmamalı ara öğünler eklenerek metabolizma hızının artırılması hedeflenmeli. Tüm öğünlerde porsiyonlar az tutulmalı, özellikle şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli. Sıvı tüketimi artırılmalı, özellikle kafeinsiz ve asitsiz içecekler tercih edilmeli. Fiziksel aktivite artırılarak metabolizmanın hızlanması desteklenmeli. Özellikle yaz aylarına denk gelen Ramazan ayı sonrası beslenmede yaşanan ani değişiklikler sağlıklı bireyler için bile vücuda büyük bir yük getirdiği görülmekte olup, özellikle yaşlı ve kronik hastalığı olan kişilerde yapılan bu hatalar kalp krizi, inme şeklinde tabir edilen hastalıklarla sonuçlanabilmektedir. Vatandaşların bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeleri, aşırıya kaçmamaları, yeterli ve dengeli beslenme ilkelerini unutmamaları gerekmektedir” diye konuştu.

(İHA)

Share