logo

24 Ağustos 2007

Pratik Türk zekası

Küresel ısınma ve kuraklığa bağlı yaşanan hava sıcaklığı yeni buluşları beraberinde getirdi. Aydın’ın Kuyucak ilçesinde çiftçilik yapan bir bayanın parlak zekası sayesinde inekler aşırı sıcaklara rağmen serin bir yaz sezonu geçiriyor.
Aydın’da son 60 yılın en sıcak günleri yaşanıyor. Gölgede 45 dereceye yükselen hava sıcakları sonucu tarlalarda ekili alanların kuruması ve hayvanlarda süt veriminin düşmesi nedeniyle çiftçiler ciddi oranda zarar gördü.
Aydın’ın Kuyucak İlçesine bağlı Yamalak beldesinde eşi Mehmet Ayazalp ile birlikte süt sığırcılığı yapan Müesser Ayazalp isimli bayan, ineklerin süt verimi düşüşünün aşırı sıcaklara bağlı stresten kaynaklandığını öğrenince kendisine has bir serinletme sistemi geliştirdi. İnekleri özel bir fıskiye sistemi sayesinde serinletmeyi başaran 28 yaşındaki Müesser Ayazalp, bu sistem sayesinde ineklerin düşen süt veriminin yeniden yükseldiğini söyledi.
Tasarladığı sistemi beldedeki sıhhi tesisatçıya aktaran Ayazalp, ahırının çatısına sıcaklığın yoğun olduğu saatlerde nemi yükseltici ve serinletici etki yapacak şekilde hava kabarcığı yayan fıskiye sistemi kurdurdu. 20 baş hayvan ahırı için 200 YTL’ye mal olan sistem ile ineklerin süt verimi tekrar arttı.
Bu basit buluş sayesinde ineklerin de çok huzurlu bir yaz mevsimi geçirdiğini belirten Müesser Ayazalp “Çiftçi bir ailenin çocuğuyum. Gelin gelmeden önce de inek bakıyordum. Evlendikten sonra hayvan sayısını artırdık. Bu yıl yaz mevsimi başlamadan ineklerin süt verimi düştü. Hayvanların çok rahatsız olduğunu gözledim. Veteriner hekimler bunun aşırı sıcaklardan kaynaklandığını söyledi. Bunun üzerine ben de bu sistemi geliştirip ineklerin serinleyerek daha rahat olmasını sağladım.”
Genç bayanın bu buluşunu gören bölgedeki çiftçiler süt verimini artırmak için ahırlarına aynı sistemi kurdurarak yaşanan verim kaybını önledi. Atilla Bayar isimli sıhhi tesisatçı ise en yoğun sezonu bu yıl yaşadığını söyledi.
Öğle sıcaklarında sadece suyun basıncı ile çalışan sistemin 2 saatte 5 litre suyla çalıştığı ve günlük 4 saat çalıştığında 24 saat serinletme etkisine sahip olduğu belirtildi.

(İHA)

Share