logo

13 Ağustos 2013

Pamukçu Pamuktan Vazgeçiyor

TARİŞ Aydın Pamuk Birliği Başkanı Tahir Yaman, son yapılan çalışmalara göre Ege Bölgesi’nde TARİŞ’in pamuk aldığı yerlerde pamuk ekiminde yüzde 25 azalma olduğunu belirtti.

Türkiye’nin kendisine yetecek kadar pamuk yetiştirme kapasitesinin olduğuna değinen TARİŞ Aydın Pamuk Birliği Başkanı Tahir Yaman, böyle bir durumda dışarıdan pamuk alacağımıza kendi pamuğumuzu kullanmanın daha akıllıca olacağını söyledi. Dünya piyasasında da pamuk üretiminde azalma olduğunu belirten Yaman, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi de mısır üretimine döndü ve buna yönelik orda da bir azalma var. Şu anda borsa 4 ile 4,25 TL arasında işlem görüyor. Önümüzdeki yıl pamuk piyasasını daha iyi olacağını düşünüyoruz. Bundan sonra TARİŞ olarak fiyatımız belli. Borsa çarpı randıman artı çekirdek farkı olacak” şeklinde konuştu.

TARİŞ’in eski gücüne kavuştuğunu söyleyen TARİŞ Pamuk Birliği Başkanı Tahir Yaman, “Tünelin ucunda görülen ışığı yakaladık. TARİŞ artık küllerinde doğdu ve eskisinden daha da güçlenecek. Tariş pamuk aldığı sürece bu piyasa daha iyi olacak” dedi.

Tüccarın elindeki pamuğu emanete verdiğini belirten Yaman, bu yüzden borsada pamuğun gerektiği noktaya ulaşmadığını söyledi. Tüccarın TARİŞ’e sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Yaman, “TARİŞ artık piyasayı belli bir noktaya getirebilecek güçte. Önümüzdeki yıllarda TARİŞ eskiden olduğu gibi çiftçimize çapa, sulama, gübre, mazot yardımı yapacak. Önümüzdeki yıl pamukta fiyat çok daha iyi olacak” ifadelerini kullandı.

Pamuk ekiminin azalmaması için hükümete büyük görevler düştüğünü belirten Yaman, devletin prim ücretini biraz daha yükseltmesi gerektiğini hatırlattı.

 

(İHA)

Share