logo

06 Ağustos 2013

Özmeriç’ten Sürücülere Bayram Tatili Uyarısı

Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, yarından sonra başlayacak olan Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yollarda trafik yoğunluğunun artacağını belirterek, sürücülerin ve vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

Aydınlıların ve tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlayan Semih Özmeriç, “Ramazan Bayramında ülkemizde şehir içi ve şehirler arası trafiği yoğunlaştıracaktır. Bizler bu yoğunluğu göz önünde bulundurarak öncelikle araçlarımızın kontrolünü gerek teknik açıdan, gerekse herhangi bir ceza müeyyideyle karşı karşıya kalmamak için sigorta ve fenni muayene, yetki belgesi gibi evraklarımızı Bayram öncesinde kontrol ederek varsa eksiklerimizi tamamlamanızı hatırlatmak istiyorum. Unutmayınız ki trafik kuralları çok uzun araştırmalar sonucu hazırlanmış kurallardır. Trafik kurallarına uymak can ve mal güvenliğimiz açısından çok önemlidir” dedi.

Tüm uyarılara rağmen, kazaların önlenemediğini ve yolların güzel olmasının kural ihlali yapılacağı manası taşımadığını özellikle ifade eden Özmeriç, kazaların en çok dönüş yolunda yaşandığını belirtti. Bayram tatili boyunca uykusuz ve yorgun olan vatandaşların bu halde direksiyon başına geçmelerinin çok yanlış olduğunu ve araç kullanacak kişilerin mutlaka istirahat etmiş vaziyette direksiyon başına geçmesini tavsiye eden Semih Özmeriç, “Trafik kazalarının ana sebebi alkol, hatalı sollama, yorgun, uykusuz ve aşırı hızda araç kullanmaktır. Sürüş sırasında asla cep telefonu ile konuşmayalım. Mutlaka emniyet kemerimizi takalım. Hiçbir kural laf olsun diye konulmamıştır. Herkesi kuralları uymaya çağırıyoruz” dedi.

“EN İYİ SÜRÜCÜ HIZ YAPAN DEĞİL, KAZA YAPMAYAN SÜRÜCÜDÜR”

Tatilcilerin yollara bir gün önce çıkmalarını isteyen Özmeriç, “En mutlu günlerimizden biri olan bayramlarda sevdiklerimize kavuşmaya çalıştığımız insanları üzmeye kimsenin hakkı yoktur. Ancak yaşanan trafik kazaları bizleri bu acıyı yaşatmaya devam ediyor. Tüm uyarılarımıza rağmen kazalar hız kesmiyor. Kendi canınız kadar diğer insanların canları da size emanet edilmektedir. En iyi sürücü hız yapan değil, kaza yapmayan sürücüdür. İyi sürücü yol verir, yol gösterir. Alkollü bir şekilde araç kullanmaz. Hatalı sollama yapmaz. Kuralları ihlal etmez. Bayramını sevdikleriyle mutlu bir şekilde geçirir" şeklinde konuştu.

Turizm Beldelerine geçiş güzergahı olması nedeniyle Aydın’da trafiğin daha da yoğun olduğunu kaydeden Özmeriç, “Günümüzde kazaların ana nedeni, alkol, aşırı hız ve uykusuzluktur. Kurallara uyulursa çok daha güzel bir bayram geçireceğimize inanıyorum. Hem geçiş güzergahı olması, hem de turizm beldeleri nedeniyle Aydın’da trafik daha yoğun oluyor. Bunun yanında büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlarımız Ramazan Bayramlarını genelde belde ve köylerde yaşayan aileleri ile birlikte idrak etmek istiyor. Normal zamana göre kat kat artan trafik yoğunluğuna kural ihlali de eklenince kazalar kaçınılmaz oluyor” dedi.

(İHA)

Share