logo

02 Temmuz 2013

Otogar’da Sona Gelindi

Temeli geçtiğimiz yıl 1 Haziran’da atılan, Aydın-Muğla karayolu 7. kilometre üzerinde bulunan yeni Şehirlerarası Terminal Kompleksi çalışmalarında sona gelindi. Ağustos ayında teslim edilecek otogar inşaatında incelemelerde bulunan Başkan Özlem Çerçioğlu, şehirler arası terminal kompleksinin 2014 yılın ilk aylarında faaliyete geçeceğini açıkladı.

28 bin metrekarelik bir alanda içinde şehirlerarası otobüs terminali, ilçeler arası minibüs terminali, alışveriş merkezi, düğün ve toplantı salonu ile çok amaçlı sinema, tiyatro salonu bulunan ve 3 katlı olarak inşa edilen kompleks 20 milyon TL’ye mal olacak.

Binanın bodrum katında 154 araçlık minibüs garajı, 22 hareket peronu ve 47 araçlık personel otoparkı yer alıyor. Şehirlerarası Otobüs Terminali ve alışveriş merkezi olarak kullanılacak olan zemin kat, yaklaşık 5 bin metrekarelik kapalı alandan oluşuyor. Betonarme ve çelik yapım tekniği birlikte kullanılarak inşa edilen bu kapalı alanda, 22 peron bankosu, 17 büfe, danışma bankoları, çocuk bakım odası, zabıta ve polis bürosu, mescit, berber ve bekleme alanlarıyla birlikte 44 dükkanlı AVM, 180 metrekare market ve personel kullanım alanları bulunuyor.

Zemin kat açık alanında 36 peron, 6 transit geçiş peronu, taksi ve otobüs durakları ile 66 araçlık açık otopark yer alırken, 1. katta peron ve idari ofisler ile birlikte 800 metrekare genişliğinde 1000 kişilik düğün salonu ve 335 metrekare büyüklüğünde de 400 kişilik çok amaçlı sinema-tiyatro salonu bulunuyor.

Belediye Başkan yardımcısı Cemalettin Küçükerol ile birlikte yeni Şehirlerarası Terminal Kompleksi’ni gezen Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Yatırım bakımından Aydın’da yapılmış en büyük kamu yatırımı olarak adlandırdığı yeni Şehirlerarası Terminal Kompleksi için Aydınlıların biraz daha sabırlı olmasını isteyen Başkan Çerçioğlu, “Aydın’a yakışır modern, çağdaş, akıllı ve teknolojik bir bina yapıyoruz” dedi.

“TÜM İLÇELERİ AYDIN MERKEZ GİBİ YAPACAĞIZ”

Aydınlıların yeni Şehirlerarası Terminal Kompleksi’nden kaliteli hizmet alacağını ifade eden Çerçioğlu, “Bunlar bizim 4,5 yılda yaptıklarımız icraatlar. Önümüzdeki yerel seçimlerde Aydın Büyükşehir Belediyesi olduğunda düşünün ki neler yapılacak. Kısıtlı bütçe ile bunları yaptık. Tüm ilçeleri seçimler sonrasında Aydın’ın merkezi gibi yapmayı hedefliyoruz. Buna köylerimiz de dahil. Bizim amacımız çağdaş ve modern bir Aydın oluşturmak. Bunu da lafla değil icraat ile yapacağız. Projeyi çizip de ben yapamadım, edemedim gibi söylemlerle değil” dedi.

Öte yandan karayollarının yeni otogarın giriş ve çıkışı için kavşak çalışması yaptığını dile getiren Çerçioğlu, kavşak çalışmasının 20 gün içinde biteceğinin belirtildiğini söyledi.

“YENİ YILA YENİ OTOGARLA”

Yüklenici firmanın binayı ruhsatıyla birlikte Ağustos ayının ilk haftasında kendilerine teslim etmeyi hedeflediğini aktaran Çerçioğlu, “Daha sonra otogarın içinde bulunan işyerlerinin, bilet satış peronlarının, hediyelik eşya dükkanlarının, konferans ve düğün salonu gibi iç mekanların donanım ihalesi yapılacak. Bunun için yasal süreçler var. Bunlar tamamlandıktan sonra biz burayı açacağız. Bu süre de 2014 yılının ilk ayına kadar sürer. Yani yeni otogara ilk otobüs 2014 Ocak ayında yanaşır” dedi.

“ESKİ OTOGAR İÇİN ÇOK GÜZEL PROJEMİZ VAR”

Mevcut otogarın yeni Şehirlerarası Terminal Kompleksi’ne taşınmasından sonra orada mix bir proje yapmayı düşündüklerini ifade eden Çerçioğlu, “Mevcut otogar ile ilgili bir anket çalışması yaptık. Vatandaşlara ‘Ne olmasını istiyorsunuz?’ diye sorduk. Çok değişik fikirler geldi. Bizim orada düşündüğümüz mix bir proje. Gerekirse bir anket çalışması daha yapacağız. Onun dışında adliye yeri diye düşündüğümüz sonra mecliste iptal ettiğimiz yer için de yeni bir proje çiziliyor. Adliye yeri olarak ayırdığımız alanı Aydın için 2. mesire alanı olarak düşünebiliriz. İçinde kapalı yüzme havuzu, tenis kortları, restoranlar, çay bahçeleri olacak. Ayrıca her iki alan da yapılacak projeler için yerin altında mutlaka otopark olacak. Bu gerek tek katlı gerekse iki katlı olacak ama mutlak suretli otopark olacak” diye konuştu.

(İHA)

Share