logo

11 Haziran 2013

Otistik Çocukları Eğitim Gören Anneler Meslek Sahibi Oldu

Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geliştirilen bir proje ile Aydın Özel Eğitim uygulama Okulu’nda çocukları eğitim gören annelere de mesleki eğitim verildi. Proje kapsamında çocuklarını eğitimi getiren annelerin hem zamanı değerlenmiş hem de meslek edinmeleri sağlanmış oldu. Yaklaşık 3 ay önce başlayan kurslarda eğitimlerini tamamlayan anneler hünerlerini sergiledi.

Aydın’da sadece otistik çocuklara hizmet veren tek resmi kurum olan Aydın Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencileri ve velilerinin el işi faaliyetleri büyük ilgi gördü. Aydın Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürlüğü tarafından okul binasında düzenlenen sergi AK Parti Aydın milletvekilleri Mehmet Erdem ve Semiha Öğüş ile İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Nurettin Yeşilbursa tarafından açıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre otistik öğrenci velilere yönelik olarak yapılan bu faaliyetin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek hem eğitimi veren öğretmen Nurşan Dan’a hem de çocukları eğitim görürken kendileri meslek edinen annelere tebrik etti.

Okul Müdürü Mustafa Ural, merkezin 2012-2013 eğitim öğretim yılında hizmete girdiğini belirterek öğrencilerin tamamının velileriyle birlikte kuruma geldiğini, çocuklar derse girdiklerinde velilerin boş vakitlerini değerlendirmek amacıyla Halk Eğitim Merkeziyle işbirliğiyle el sanatları kursu açıldığını belirtti. Bu sergide de hem öğrencilerin hem de velilerin ürünlerinin sergilendiğini ifade eden Ural, bu tür projelerin bundan sonra da devam edeceğini söyledi.

Özel Eğitime tabi tutulan çocuklarlını okula getiren annelerin eğitim bitinceye kadar okulda beklediklerini ve okulda geçen bu sürenin değerlendirilmesinin çok önemli olduğunu belirten Halk Eğitimi Merkezi Eğitmeni Nurşan Dan, “Anneler eğitim kapsamında öğrencilerin yanında olması gerektiği için ders boyunca okulda bulunmaları gerekiyordu. Bu vaktin değerlenmesi için böyle bir kurs düzenlenmiş. Kısa sürede oldukça güzel işler yaptık. Tüm kursiyerler yatkın olduğu el işini geliştirdi ve adeta meslek sahibi oldular. Kursun düzenlenmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Serginin açılışını yapıp sergilenen ürünleri tek tek inceleyen ve okuldaki öğrencilerle de yakından ilgilenen AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem başarılı çalışmalarından dolayı hem öğretmenleri hem de öğrencileri kutladı.

Kursiyerler günün anısına protokol üyeleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

(İHA)

Share