logo

26 Ekim 2007

Osmanlı Padişahları “tuğralar”da canlanıyor

Osmanlı Padişahları, Güvercinada’da düzenlenen bir sergi ile hayat buluyor. Tevfik Gökalp’in Tuğraları’ndan oluşan “Osmanlı Padişah Tuğraları Sergisi” başta Kuşadalılar olmak üzere turistlerin de ilgisini üzerinde toplama devam ediyor. Günümüzde, bilinen 36 padişahtan 35 ‘inin tuğrasının bulunduğu sergide, Osmanlı Padişah Tuğraları’nın yanı sıra çok çeşitli hediyelik eşyalar da yer alıyor.
Sergiyi açan Tevfik Gökalp, sergiye gösterilen ilgiden çok memnun olduğunu belirterek, “İki yıldır Osmanlı Padişah tuğraları ile ilgileniyorum. Daha önceki zamanda devamlı olarak devlet arşivi ve internetteki sitelerden araştırmalar ve özel çizimler yaparak tuğralar konusunda araştırma ve çalışmalar yaptım. Osmanlı Padişah Tuğraları’nın, orijinallerine sadık kalarak yaptım tüm çalışmalarımı. Şu anda, 36 padişahtan 35 ‘inin tuğraları elimizde bulunuyor. Sergiyi, tamamen bir kültür hizmeti düşüncesi içinde açtım” dedi. Sergisinin, kaybolan değerlere katkı niteliği taşıdığının özellikle altını çizen Gökalp, ilk sergisini Adakule Otel’de açtığını belirterek, “Sergimin gezilmesi ve ziyaretçilerin sergi hakkında yaptıkları izlenimler çok hoşuma gidiyor. Bunun yanı sıra, Kuşadası Belediyesi’nden de sergi konusunda destek sözü aldım. Daha sonraki projelerimde, sergimi yaygınlaştırarak, gün ışığına çıkartmak istiyorum.” dedi.
Tevfik Gökalp’in “Osmanlı Padişah Tuğraları Sergisi” , turizm sezonu sonuna kadar Güvercinada’da sanatseverleri ağırlayacak.

(İHA)

Share