logo

10 Mart 2007

ORTAKLAR’A ZEYTİNYAĞI MÜZESİ KURULUYOR!

Kuşadası Rehberler Derneği(KURED), Türkiye Rehberler Federasyonu(TUREF)’in desteğiyle Aydın’ın Germencik ilçesine bağlı Ortaklar Beldesindeki bir zeytinyağı fabrikasını müzeyi dönüştürmek için girişimlere başladı. Ortaklardaki zeytinyağı fabrikasının müzeye dönüştürülmesiyle birlikte Ayvalık’tan sonra Türkiye’de ikinci zeytinyağı müzesi kurulmuş olacak ve ayrıca Magnesia Antik kenti, Ortaklar Zeytinyağı fabrikası ve Selatin Köyü’nü kapsayan alternatif bir tur programı da hazırlanacak ve turistlere sunulacak.
Kuşadası Rehberler Derneği Başkanı Ali Karapınar, Aydın’da turizmin daha da gelişmesi için alternatif çalışmalar yaptıklarını ve projeler geliştirdiklerini belirterek, bu amaçla Ortaklar’da 1930’lu yıllardan kalma ve halen atıl durumda bulunan zeytinyağı fabrikasını müzeye dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi.
Bu amaçla Germencik Kaymakamı Niyazi Can ve Ortaklar Belediye Başkanı Ümmet Akın ile de görüştüklerini ve destek aldıklarını belirten KURED Başkanı Ali Karapınar, “Hedefimiz ülkemize gelen turistlere yeni seçenekler sunarak bölgemizde atıl durumda kalan değerleri gün ışığına çıkarmak ve turistlerin ilgisine sunmak. Bu amaçla alternatif bir tur programı kapsamında Ortaklar’da 1930’lı yıllardan kalan ve kontünü sisteme geçilince faaliyetini durduran zeytinyağı fabrikasını müzeye dönüştürmek. Türkiye’de şu anda sadece Ayvalık’ın Altınoluk beldesinde Adatepe isimli bir zeytinyağı müzesi var. Bu müzenin kurucuları ve sahiplerinden teknik destek alacağız ve fizibilite konusunda da anlaştık” dedi.
Zeytinyağı Müzesi’nin faaliyete geçmesiyle Ortaklar beldesine önemli bir ekonomik katkı sağlanacağına işaret eden Karapınar, ” Söz konusu zeytinyağı fabrikası 1930 yıllardan kalma. Kontünü sisteme geçilince fabrikanın sahibi olan aile tarafından kapatıldı. Aynı fabrika içerisinde hem pirina hem de sabun fabrikası da var. Ayrıca, fabrika binalarının çok uygun bir mimarisi var. Burası müzeye dönüştükten sonra eski taş sistemde üretim yapılacak. Taş baskı üretim merkezi olacak, üst katında antik çağlardan günümüze zeytincilik, zeytinyağcılığı maket ve resimlerle gösteren, küpler, tüm malzeme ve teçhizat sergilenecek. Müze içerisinde projeksiyon odası olacak. Gelen turistlere çeşitli yabancı dillerde zeytinyağı üretimi konusunda gösterim yapılacak. Ayrıca, bir zeytinyağı markası oluşturacağız. Burada üretilen zeytinyağı ve sabunla ayrıca Ortaklar ekonomisine de kaktı sağlanacak. Burası aynı zamanda bir kültür merkezi olarak da değerlendirilecek ” dedi.
Bu arada, Germencik Kaymakamı Niyazi Can, Ortaklar’da zeytinyağı müzesi kurulması ile Selatin Köyü’nün tur programı kapsamına alınmasının büyük önem taşıdığını belirterek, çalışmalara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
(İHA)

Share