logo

23 Ağustos 2013

Orman Ve Su İşleri Bakanlığından Nazilli’ye Müjdeler

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Nazilli İlçe Başkanı Tacettin Pirinç, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ilettikleri isteklerin yapılacağını belirterek Nazillililere müjdeler verdi. 27 Nisan 2013 günü Nazilli’de Sivil Toplum Kuruluşları ile koordinasyon toplantısına katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na AK Parti İlçe Başkanı Tacettin Pirinç’in verdiği ilçenin sorunları isimli dilekçe çözüme kavuşuyor.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ı makamında ziyareti sırasında Bakan Veysel Eroğlu’na iletilen ve bizzat ilgileneceği sözünün alınmasının ardından taleplerle ilgili açıklama Devlet Su İşleri Müdürlüğü Umumi Münasebetler Müşavirliğinden geldi. Acele ve günlüdür damgası ile AK Parti Nazilli İlçe Başkanlığı’na gönderilen cevapta 7 madde halinde yapılacak olanlar sıralandı.

DEREKÖY ÇAY YATIRIM PROGRAMINDA

Bakana iletilen talepler tetkik edilerek kurum olarak yapılan incelemenin ardından Genel Müdür Akif Özkaldı imzası ile görüş bildirildi. Gönderilen görüşte; “İlçemizdeki Dereköy çayının ıslaha ve ilçe içindeki köprülerin estetik bir şekilde yapılması Dereköy Çay ıslahı 2013 yılı Yatırım Programında yer almakta olup, Dereköy Çayının ıslahı güzergah üzerindeki köprülerin yapımı konusunda proje çalışması devam etmektedir. Belediyenin de talepleri dikkate alınarak projelerin tamamlanmasına müteakiben 2013 yılı içerisinde söz konusu işin inşaat ihalesi gerçekleştirilecektir” ifadeleri yer aldı

DALLICA DERESİ’NDE ÇÖZÜM; MÜLKİ AMİR VE MAHALLİ İDARE

Dallıca deresinin çöp ve moloz yeri olmaktan kurtarılarak ıslah edilmesi konusunda görüş bildiren kurum; “Dallıca deresine çöp ve moloz atılması konusunda 9.9.2006 tarih ve 26284 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Dere Yatakları ve Taşkınları konulu 2006/27 Sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin 10. maddesinde “pek çok yörede, hafriyat, molozlar ve çeşitli atıklar bir şekilde yollara, havzalara ve dere yatakları boşaltmaktadır. Boşaltılan katı atıklarla dolan derelerin yatak kapasiteleri fevkalade azaldığında taşkın riski çok büyük ölçüde artmaktadır. Dere yataklarına her türlü atık malzemenin dökülmesi, mülki amirler ve veya mahalli idareler marifetiyle sürekli kontrol altında tutulmak suretiyle önlenecektir” ifadesi yer almakta olup bu çerçevede işlem yapılası gerekmektedir.”

GÖLET İÇİN ETÜT ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Çay ıslahı ve gölet yapımı çalışmaları hakkında da bilgiler veren kurum; “Arslanlı Mergen Çayının Islah edilmesi konusunda yukarı havzada ıslah şekilleri ve aşağı havzada mansap ıslahı yapılarak iş bitirilmiştir. Hasköy-Yaylapınar köyü arasındaki vadide de gölet yapılması için etüt çalışmalarına başlanmıştır.”

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİNE BAŞLANDI

Nazilli’nin su ihtiyacının karşılanabilmesi için Dandalaz Barajında ilçeye yapılan içme suyu isale hattı çalışmasının sonuçlandırılması talebiyle ilgili bilgi veren Kurum; “İlgili DSİ 21. Bölge Aydın Müdürlüğüne Nazilli ilçe merkezinin uzun vadeli içme suyu ihtiyacının karşılanmasına yönelik “Aydın- Karacasu Dandalaz projesi Karacasu barajı yenice ovası sulaması ve Nazilli içme suyu ihtiyacı temini revize planlama mühendislik hizmetleri işi altında çalışmalara başlanmıştır” şeklinde açıklanırken, katı atık projesinin tamamlanmasına destek olunmasına ise yetkileri dahilinde olmadığı belirtilerek; “Kurumumuz sadece içme suyu amaçlı baraj havzasında kalan yerleşimlerin atıksu tesislerini projelendirip yapmaktadır” ifadeleri yer aldı.

MENDERES’TE YATAK TARAMASI YAPILIYOR

AK Parti Nazilli İlçe Başkanlığı’nca verilen 7. ve son maddede ise Menderes Nehri ıslah projesinin tamamlanması, Nehir tipi hidroelektrik santrali kurulabilmesi için araştırma yapılması konusu yer aldı. Müdürlük bu konuda da; “Menderes nehrinin yatak taraması yapılmakta olup, çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca taşkın debisine göre planlama raporu ve proje ihalesi yapılacaktır. Hidroelektrik Santralleri elektrik piyasasında üretim faaliyetinde bulunmak üzere su kullanım hakkı anlaşması imzalanmasına ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik kapsamında özel sektör tarafından tesis edilen projeler olup bu bağlamda DSİ yatırım programlarında yer alan herhangi bir projemiz bulunmamaktadır. Ancak Nazilli ilçesi ve çevresinde nehir tipi hidroelektrik santrali kurulabilme durumu 2013-2015 yılları arasında tamamlanacak olan Büyük Menderes Havzası su ve toprak potansiyeli ile ilgili Master Plan Raporu kapsamında ele alınmaktadır. Ayrıca Menderes Nehri üzerinde eski çark teknolojisi kullanılarak (nehir üzerinde portatif, düşük maliyetli ve sık arlıklarla kurulabilecek) hem sulamaya su sağlaması hem de enerji üretimine imkan sağlaması ile ilgili gelen talepler de değerlendirilerek, yapılacak bir ARGE çalışması sonunda uygulanabilir bulunması durumunda bu enerji üretim sistemi yaygınlaştırılacaktır” ifadeleri yer aldı.

 

(İHA)

Share