logo

19 Ağustos 2013

Nazilli’de Sel Yol Kapattı

Aydın’ın Nazilli ilçesinde etkili olan fırtınanın ardından oluşan sel nedeniyle bazı köyleri ilçeye bağlayan karayolu uzun süre trafiğe kapalı kaldı.

Edinilen bilgiye göre; Aydın’ın Nazilli ilçesinde Cumartesi günü akşam saatlerinde olan kuvvetli sağanak yağış ve fırtına hayatı olumsuz yönde etkiledi. Sel sularının taşıdığı atıklar nedeniyle Nazilli’ye bağlı Samailli ve Kavacık köyleri arasında ulaşımın sağlandığı karayolunda iki noktada yol trafiğe kapandı. Samailli Çayı üzerinde bulunan menfezin atıklar nedeniyle tıkanması sonucu, sel suları karayolunun bir bölümünü kopararak alıp götürdü.

Sel sularının yıktığı yolda 2-3 metre derinliğinde bir çukur oluştu. Akşam saatlerinde yolu kullanmak isteyen araçlar oldukça daralan, çökme ve e atıklar nedeniyle bozulan köprüden geçemeyince geriye dönmek zorunda kaldı. Çökmenin yaşandığı köprünün 500 metre ilerisinde de bölgedeki orman sahasında son 2 yıldır devam eden kesim çalışmaları sonucu su yollarının bozulması nedeniyle sel oluştu. İncir bahçelerinin içerisinde 2 metreyi bulunan derin bir kanal oluşturan sel, önüne kattığı toprak ve taşları karayoluna taşıdı. Yolun 30-40 metrelik bölümünde biriken çamur nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanabildi. Ulaşımın aksadığı karayoluna uyarı tabelaları konuldu

DİNLENME TESİSTE BÜYÜK ZARAR OLUŞTU

Samailli Çayı üzerinde kuru olan Kazım Şimşek’in işlettiği dinlenme tesisinde de sel nedeniyle büyük zarar oluştu. Bir anda gelen sel suları tesise enerji veren tesisin mutfak bölümü binasının yarısı ile akü, güç dengeleyici inovatör ve buzdolabını alıp götürdü. Canlı balık havuzlarının çamurla dolması sonucu yüzlerce alabalık telef oldu.

Geçen yıl yaşanan sel baskınında da büyük maddi zararının oluştuğunu ve sele kapılan hayvanlarının telef olduğunu anımsatan Kazım Şimşek, “Öğle saatlerinde yağmur ihtimaline karşı hayvanları buradan uzaklaştırmıştım. Bir anda sel geldi. Ne olduğunu anlayamadım. Mutfağın bir bölümü ile malzemelerimi alıp götürdü. Hiçbir şey yamamadım. Köprünün altındaki menfez tıkanınca sel tarafa çamur oldu. Balıklarım telef oldu. Yaklaşık 10 bin TL civarında zararım var” dedi.

 

(İHA)

Share