logo

24 Ağustos 2013

Nazilli Ziraat Odası’ndan Çiftçiye Destek Çağrısı

Aydın genelinde geçtiğimiz Cumartesi günü yaklaşık 1,5 saat aralıksız yağan sağanak yağmur incir üreticisini perişan etti. Işıklar, Aksu, Esentepe, Çaylı, Karahallı ve Derebaşı köylerinin belli bölgelerinde doluya dönüşen yağmur incirin kalitesini etkiledi.

Nazilli Ziraat Odası’ndan zirai kredi çeken çiftçilerin çoğunun TARSİM sigortası yaptırdığını hatırlatan Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, üreticilerin bireysel başvuru yapmalarını istedi. Dolunun ilk gün belli olmadığını ve birkaç gün sonrasında güneş gördükten sonra ortaya çıktığını dile getiren Necdet İzgü; “Dolu riski risk kapsamında olduğundan dolayı TARSİM sigortası yaptıran çiftçilerimiz sigorta yaptırdıkları şirketlere ferdi olarak müracaat edip zarar tespiti yaptırmaları gerekmektedir” dedi.

Yaşanan son olay sonrası yağmurun da risk kapsamına alınması kaçınılmaz hale geldiğini belirten İzgü; “Çünkü yağmur bir daha olursa bölgedeki tüm üreticilerin ürünlerinde hem kalite hem de rekolte kaybına sebep olacaktır. Bu sebeple yağmur riskinin sigorta kapsamına alınması zorunlu hale gelmiştir. Zaten bu riskten sonra yağmurun ardından Aydın Milletvekilimiz A.Gültekin Kılınç ve İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri bu hasarı yerinde görüp bölgedeki çiftçilerin mağduriyetini gidermek için yağmurun sigorta kapsamına alınması yönünde çalışma başlatacaklarını söylediler” şeklinde konuştu.

 

(İHA)

Share