logo

22 Ekim 2007

Nazilli Sağlık Grup Başkanlığı’ndan yaşlıları sevindiren hizmet

Sağlık Bakanlığı’nın ülke genelinde uygulamaya geçirmeyi planladığı ‘Evde Bakım Hizmetleri Sağlık Birimi’ Nazilli’de çalışmalarına başladı. 70 Yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunan hastalara yönelik uygulama hem hasta yakınlarını hem de hastaları oldukça memnun etti.
Yeni başlamasına rağmen sistemin çok iyi işlediğini belirten Nazilli Sağlık Gurup Başkanı Dr. Orhun Örer ?Bakanlığımızın başlattığı bu uygulamayı Nazilli’de yaptığımız çalışma planımız doğrultusunda hayata geçirdik. 120 bin nüfuslu Nazilli’de çoğunluğu emekli olan yaşlılarımızın yaşam standardı oldukça yüksek. Yaptığımız tespitlere göre 70 yaş üzeri 10 bin civarında vatandaşımız yaşıyor. Sağlık Grup Başkanlığı olarak hepsinin de mutlu bir hayat sürmeleri için çalışıyoruz? dedi.
15 Ekimden itibaren çalışmaların başlatıldığını belirten Örer ?Valilik oluru ile bir hekim, bir hemşire, bir sağlık memuru ve sağlık gurup başkanlığının bir aracı ile ilk ekibimizi oluşturduk. 4 günde 10’un üzerinde hastaya ulaştık. Yakın bir zamanda sayının kat kat artmasını bekliyoruz. Birinci basamak sağlık hizmetlerini sunduğumuz Evde Sağlık Birimimiz, başta kronik hastalıkları olan yaşlı hastalarımıza hizmet veriyor. Yaşlılıkları nedeniyle hastanelere gelemeyen bu hastalarımız evlerinde hastalıkları önleyici hizmet alıyorlar. Tansiyon, şeker ölçümü, laboratuar tetkikleri ve aşılarından çeşitli sağlık eğitimlerine kadar her türlü bilgiyi ekibimiz sunuyor. Evinde rahat bakılmaları için yaşlılarımıza sunduğumuz bu model çerçevesinde tespit edilen hastalarımızı telefonla arayarak randevu yolu ile ulaşıyoruz. Kriterlerimiz doğrultusunda birime kabul edilen yaşlılarımız hizmetten yararlanabiliyor? dedi.
İlk uygulamada görev alan Dr. Aynur Algan, Hemşire Fadime Ayaz ve Sağlık Memuru İbrahim Şahin yeni görevlerini çok sevdiklerini özellikle çaresiz kişilere hizmet vermenin daha ulvi bir duygu olduğunu söylediler.

(İHA)

Share