logo

23 Ekim 2007

Nazilli Sağlık Grup Başkanlığı’ndan grip uyarısı

Nazilli Sağlık Grup Başkanı Dr. Orhun Örer, grip hastalığının soğuk algınlığı ile karıştırılmaması gerektiğini belirterek, çocuklar ve yaşlılar ile kalp, akciğer, böbrek ve şeker gibi hastalıkları olan kişilerde grip hastalığının çok daha ağır seyrederek ölüme varabilen ciddi sonuçlara yol açabildiği uyarısında bulundu.
Dr. Orhun Örer, yaptığı açıklamada, grip hastalığının sonbahar ve kış aylarında salgınlar yapabildiğine dikkat çekerek, hastalığın ani olarak 39 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başladığını söyledi.
Çok ciddi sonuçlara yol açabilen grip hastalığının, soğuk algınlığı ile karıştırılmaması gerektiğini belirten Dr. Orhun Örer, ”Soğuk algınlığı ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahati gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Gribe yol açan influenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşır. Başlıca bulaşma yolları, öksürük ve hapşırıklar ile etrafa saçılan damlacıkların hava yoluyla bulaşması, hasta kişilerle direk temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız, burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaşmadır. Gripten korunmanın başlıca yolu vücut direncinin düşmesini engellemekten geçer. Bunun için mevsim özelliklerine uygun giyinmeli bol sulu gıdalar, taze sebze ve meyve tüketilmelidir”dedi.
GRİP AŞISI TAVSİYESİ
Grip aşısı için en uygun zamanın Eylül ve Ekim ayları olduğunu belirten Örer, grip aşısının, Dünya Sağlık Örgütü’nün koordinasyonu ile bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi sonucu geliştirildiğini ve aşının tipinin de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değiştiğini anımsattı.
Örer, 6 aydan küçük bebekler, yumurtaya karşı alerjisi olanlar ile hamileliğin ilk 3 ayın içinde olan bayanların grip aşısı olmamaları gerektiği uyarısında da bulundu.

(İHA)

Share