logo

06 Temmuz 2017

NAZİLLİ FETÖ YAPILANMASI HAKİM KARŞISINDA

Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY)  110 sanıklı Nazilli örgütlenmesinin ilk duruşmasına başlandı.
Uğur Soğutma sahiplerinin de aralarında bulunduğu dava 2 saat gecikmeli başladı.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI
Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü soruşturması kapsamında hakim karşısına çıkan Nazilli yapılanmasının yargılanmasında 32’si tutuklu 110 sanığın yargılanmasına başlandı.
Aydın 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce Aydın Gençlik Merkezi Fethi Sekin Tiyatro Salonu’nda görülmeye başlanan davanın duruşmasına tutuklu sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında salona getirildiler.
Çevresinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı salondaki duruşmaya, tutuksuz sanıklar, sanıkların avukatları ve yakınları katıldı.
Duruşmanın Sesli Görüntülü Bilişim Sistemi’nde  (SEGBİS) oluşan teknik hatalar nedeniyle geç başladığını belirten Hakim Erhan Yıldırım, duruşmanın hafta sonları hariç her gün 09.30 ile 20.00 saatleri arasında görüleceğinin bilgisini verdi.
“AMERİKA’YA FETHULLAH GÜLEN’İ ZİYARETE GİTMEDİM”

Kimlik tespitlerinin yapılmasıyla başlanan duruşmada, FETÖ/PDY terör örgütü yöneticisi, Nasihat Derneği üyesi ve Bank Asya’da katılım hesabının bulunması suçları ile yargılanan, 11 aydır tutuklu Ahmet G. kendisi hakkındaki tüm suçlamaları reddederek; “Ben devletime, milletime bağlıyım, hainlik yapmadım. Hakkımdaki suçlamalar tamamen iftiradır. Kendilerini kurtarmak için bana iftira attılar.” dedi.
Hakim Erhan Yıldırım’ın; “Amerika’ya FETÖ’yü ziyarete gittin mi?” sorusuna ise, “Amerika’da New York’a gittim. Kendi uçak biletimi kendim alarak gittim. Fethullah Gülen’i görmeye gitmedim. Nasihat Derneği’ne ise üye sayısı Nazilli Ticaret Odası’nın üye sayısına yakın olduğu için üye oldum. Burada da her kesimden insanlar vardı.  Bank Asya’daki hesabım tamamen kişisel ve ailevi birikimimdir. Oraya yatırmamın sebebi ise yüksek kar payı vermiş olmasıdır.” şeklinde savunma yaptı.
“MUSTAFA T. İFTİRA ATIYOR”
Uğur Soğutma’nın ortaklarından olan Mustafa T.’nın ifadesiyle Amerika’ya Fethullah Gülen’i ziyarete gittiği ve FETÖ/PYD terör örgütüne üyelik suçundan yargılanan tutuklu sanıklardan Ali İhsan D. ise; hakkındaki suçlamaları reddederek, “Mustafa T.’yı gıyaben tanıyorum. Ben hiç Amerika’ya gitmedim, şimdiye kadar vize bile almadım. Mustafa Tokmaklı, ya beni başkasıyla karıştırıyor, ya da bana iftira atıyor. Bank Asya’da hesabım hiç olmadı. Sadece klima işi yaptığım için bir çok bankanın pos makinasını kullanıyorum. Bank Asya’nın da pos makinası vardı.” dedi.
“ÇEVRE EDİNMEK İÇİN NASİHAT’A ÜYE OLDUM”
Yine  Cemaatin Mütevelli heyetinde görev alma ve Nasihat Derneği’ne üye olma suçlarından tutuklu yargılanan Bülent E. de, “Esnaf olduğum için Nasihat Derneği’ne  çevre edinebilmek için üye oldum. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da bu dernekten istifa ettim. Yurt dışına çıktım fakat Amerika’ya hiç gitmedim. Eşim ve arkadaşlarımla birlikte Fas, Almanya, Azerbaycan’a gittim.” şeklinde konuştu.
Ara verilen davada diğer sanıkların da savunmaları alınacak.
Aydın dışındaki cezaevinde tutuklu 20 sanığın savunmaları ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi’ndeki (SEGBİS) teknik hatalar giderildikten sonra alınacak. Tanıkların dinlenmesinin ise sanıkların savunmalarının sona ermesiyle alınacağı belirtildi.
(KUDRET CAN)

Share