logo

05 Temmuz 2013

Nazilli Alzheimer Merkezi Örnek Olmaya Devam Ediyor

Nazilli Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye'nin ilk Alzheimer Hastaları ve Aileleri için Buluşma ve Danışmanlık Merkezi çevre il ve ilçelere örnek olmaya devam ediyor.

Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar Nazilli Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye'nin ilk Alzheimer Hastaları ve Aileleri için Buluşma ve Danışmanlık Merkezi’ni incelemek üzere Nazilli’ye bir heyet gönderdi. Dinar Belediyesinde görevli 3 kişi merkeze gelerek Nazilli Belediyesi Sağlık İşleri Müdür İrfan Özberk ve merkez çalışanlarından bilgiler aldı.

Dinar Belediyesinden gelen Çevre Mühendisi Mustafa Şen ve Veteriner Tabip Oğuz Başkaya Nazilli Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye'nin ilk Alzheimer Hastaları ve Aileleri için Buluşma ve Danışmanlık Merkezi’nin yapılış aşamasından bu günkü işleyişine kadar bütün aşamaları hakkında bilgiler alarak notlar tuttu. Nazilli Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye'nin ilk Alzheimer Hastaları ve Aileleri için Buluşma ve Danışmanlık Merkezi ile Nazilli Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi(AÜ) işbirliğiyle hazırlanan Evde düşme ve kazaları önlemek için tasarlanmış Türkiye'nin ilk model evini inceleyen heyet Dinar Belediye’sinin Nazilli modelini örnek alarak Dinar’da da böyle bir merkezi kurmak istediklerini belirtti.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşlı nüfusun giderek arttığını ve bu artışla birlikte demans ve Alzheimer Hastalarının da artış gösterdiğini söyleyen Dinar Belediyesi’nden gelen yetkililer, Nazilli’de 3 yıldır faaliyet gösteren merkezdeki uygulamaların benzerini yapmaya çalışacaklarını, Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar’ın bu konuda en kısa süreçte hazırlık aşamalarının bitirilmesi için çalışmalar yaptığını ifade etti.

 

(İHA)

Share