logo

16 Temmuz 2013

Müftülük İftarı Toplumun Farklı Kesimlerini Buluşturdu

Aydın İl Müftülüğü tarafından düzenlenen iftar programı Aydın protokolü, şehit ve gazi aileleriyle ihtiyaç sahiplerini buluşturdu.

Aydın Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Aydın Şubesi işbirliğiyle düzenlenen iftar programına Vali Kerem Al, Aydın Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Karataş, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Nakiddin Buğday, Aydın İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Bülent Bulut, Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, Müftü Yardımcısı Salih Akcan, İl Genel Meclisi Başkanı Hayri Güleç, AYTO Meclis Başkanı Abdullah Sefa Yüksel ve AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, AK Parti Aydın İl Başkanı Sadık Atay, MHP Aydın İl Başkanı Fevzi Köse, kurum amirleri, din görevlileri, şehit ve gazi aileleriyle din görevlileri tarafından mahallelerden tespit edilen ihtiyaç sahibi aileler katıldı.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı iftar yemeği öncesi Kur’an-ı Kerim okundu ve ardından Türkiye Diyanet Vakfı’nın yurt genelinde gerçekleştirdiği çalışmalarını anlatan sinevizyon gösterisi izletildi. Akşam ezanının okunmasıyla oruçlarını birlikte açan Aydın protokolü, şehit ve gazi aileleriyle ihtiyaç sahipleri Denizli Müftüsü Alaeddin Gürpınar’ın okuduğu Yemek Duasına amin dedi.

Katılımcılara teşekkür eden İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, iftar sofrasında toplumun farklı kesimleriyle bir arada bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Ramazan ayı, iftarlarla teravihlerle gönül gönüle olduğumuz, sofralarda bir araya geldiğimiz mübarek bir aydır. Bu ayın neşesini ve mutluluğunu birlikte yaşıyoruz. Soframızı şereflendirdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Aydın ilimizde Müftülük Külliyesi, camisiyle, müftülük hizmet binasıyla, eğitim merkeziyle 700 kişilik konferans salonuyla inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Allah nasip eder bir aksilik yaşanmazsa Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı arasında yeni müftülük binamıza inşallah taşınacağız. 700 kişilik konferans salonumuzda Ramazan’ın ardından Aydınlıların hizmetinde olacak” dedi.

EGE’NİN EN BÜYÜK CAMİSİ OLACAK

Aydın Müftülüğü Külliyesi’nin Türkiye benzeri az olan örnek bir proje olduğunun altını çizen Kocaoğul, “Külliyemiz içine yapılan cami, Ege Bölgesi’nin en büyük camisi olacak. Camimizin zemin katını tamamladık. 7 bin metreküp beton döktük. Camimizin inşaatında ise Eylül ayından itibaren inşallah 2. etabını başlatıp Mayıs ayına kadar kaba inşaatını tamamlamak istiyoruz. İlimizde 30 sene önce yapılan Umurlu Kur’an kursu var. 5 aydır bu binanın restore edilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Restore çalışmaları tamamlandıktan sonra 80 öğrenciyi barındırabilen bir yapı olarak eğitim öğretime devam edeceğiz. Ramazan ayının son günlerinde Umurlu’daki Kur’an Kursu binasını da hizmete açabileceğiz” diye konuştu.

Müftü Kocaoğul’un ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Ramazan ayı mesajı sinevizyondan izletildi. Toplumun farklı kesimlerini buluşturan iftar programında farklı kesimlerden insanlar tanışma ve kaynaşma fırsatı buldu.

 

 

(İHA)

Share