logo

28 Eylül 2007

MHP’li Taner künar için yasa taslağı hazırlıyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aydın Milletvekili Recep Taner, memleketi Koçarlı’nın en büyük geçim kaynakları arasında yer alan künar için yasa taslağı hazırlıyor. Künarın orman ürünü statüsünden çıkarılarak meyve veren ağaç statüsüne alınmasını isteyen Recep Taner, bunun için TBMM’ye kanun teklifi vereceğini söyledi.
Aydın’da zeytin, zeytinyağı, pamuk ve incirin gündeme getirildiğini belirten MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, bu ürünlerle kıyaslanamayacak kadar ekonomik değeri daha yüksek olan künarın’da Aydın gündemine alınmasını istedi. TBMM’ye vereceği yasa teklifi ile künarı gündeme taşımaya hazırlandığını ifade den Taner, “Koçarlı’nın Mazon Bölgesi diye adlandırdığımız bölgede üretilen künarlar, gerek kalite bakımından, gerekse üretim ve yoğunluk bakımından Türkiye’nin hemen hemen en büyük merkezi. Ama maalesef künarla ilgili gündem oluşturulamıyor. Eğer dikkat edilirse, Koçarlı bölgesinden orman yangınına hiç rastlanmıyor. O bölgede hiç yangın olmuyorsa, bunun nedeni künar üreticileridir. Çünkü; Köylü künar sayesinde, ağaçlara sahip çıkıyor, ağaçların bakımını yapıyor, altını temizliyor. Künar mutlaka sahiplenilmesi gereken bir ürün. Aydın’da incirin, pamuğun, zeytinin ve zeytinyağının kilogram fiyatı ile künarın kilogram fiyatı arasında dağlar kadar fark var. Bugün 1 kilogram künar 40 YTL. Künar Aydın gündemine mutlaka alınmalı. Benim de önümüzdeki günlerde mecliste gündem yaratacağını düşündüğüm girişimlerim olacak” dedi.
Künarın şu anda bir orman ürünü statüsünde bulunduğunu kaydeden Recep Taner, künarın bir meyve olduğunu belirterek, künar çamlarının ormandaki kızılçam ağaçlarından ve diğer çamlardan ayrılarak, meyve veren ağaçlar statüsüne getirilmesi gerektiğini savundu. Künarın Aydın ve Türkiye gündeminde hak ettiği yeri alması için elinden gelen çalışmayı yapacağını kaydeden Taner, konuyla ilgili meclise yasa taslağı sunacağını söyledi.

(İHA)

Share