logo

12 Haziran 2013

Meyvelerde ‘Yalancı Bahar’a Dikkat

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Meyvecilik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Güner Seferoğlu, yalancı baharda çiçek açan meyvelerde rekolte kayıpları yaşandığına dikkat çekti.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Meyvecilik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Güner Seferoğlu, Ocak-Şubat aylarında güneş gören bazı meyvelerde erkenci türlerin çiçek açarak ‘Yalancı Bahar’a kandığını söyledi. Seferoğlu, Badem, erik, kayısı, şeftali gibi meyve türlerinin kış mevsiminde 400 saate yakın zorunlu dinlenme süreleri olduğunu kaydeden Seferoğlu, havanın çok soğuk olduğu dönemlerin ardından güneş açtığında erkenci türlerin erken uyanarak çiçek açtığını belirterek, “Meyve ağaçları sonbaharda yapraklarının yüzde 70’ini döktükten sonra zorunlu dinlenme süresine girer. Kasım ayının 19’undan itibaren 7,2 derecenin altında meyvelerde soğuklama olayı gerçekleşir. Hava sıcaklığının eksili değerleri gördükten sonra aralık ayının sonlarında veya ocak ayının başında havanın güneşli olduğu dönemlerde soğuk dinlenme periyodunu tamamlayan erkenci türler hemen çiçeklerini açarlar. Buna ‘Yalancı Bahar’ denilir. Başta badem ağaçları olmak üzere erik, şeftali ve kayısı gibi meyve türlerinde yalancı bahar nedeniyle erken uyanma sık görülür” dedi.

Meyvelerin erkenci türlerinde Yalancı Bahar nedeniyle rekolte kayıpları olduğuna dikkat çeken Seferoğlu, “Meyve ağaçları çiçek açtıktan sonra döllenme hava akımları ya da böcekler vasıtasıyla olur. Yağışlı havalarda bu aktivite engellendiğinden meyve oluşumu gerçekleşmez. Bu durumda erkenci türlerde rekolte kayıpları meydana gelir. Kıyı kesimler, Çeşme ve Mordağan çevreleri ile bulunduğumuz bölge civarlarında sık karşılaşılan bir durumdur. ADÜ Ziraat Fakültesi ile birlikte Tarım İl Müdürlüğümüz meyve ağaçlarının adaptasyonuna ilişkin çalışmalarını sürdürmektedir” diye konuştu.

(İHA)

Share