logo

28 Haziran 2017

“MEMLEKETİN ÇİVİSİ ÇIKTI”

BOZKURT, AYDIN BAROSU’NUN BAYRAMLAŞMA TÖRENİNDE KONUŞTU
Aydın Barosu’nda, baroya kayıtlı tüm avukatlarla bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.
Aydın Barosu’nun geleneksel hale getirdiği Bayramlaşma törenine; Aydın Baro Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, Yönetim Kurulu üyeleri ve Baroya kayıtlı avukatlar katıldı. Baro Başkanı Bozkurt, burada yaptığı konuşmada, medyanın şehit haberlerine duyarsızlaşmasının yanısıra, CHP’nin Adalet Yürüyüşü’nde konaklanacak yere bir kamyon dolusu hayvan pisliği atılmasını eleştirdi.

Bayramlaşma törenine katılan avukatlara tatlı ikram edildi. “Tatlı yiyip tatlı konuşmak lazım.” diyen Baro Başkanı Gökhan Bozkurt; “Memleketin çivisi çıktı.  Bayram süresi boyunca kaç anaya evladının şehadet haberi verildi. Askerlerimiz zehirlendi kendi kışlasında. Yani bayram bayram olmaktan birçok insan için çıktı. Ne kadar acı ki, artık bunları kanıksar hale geldik.” diye konuştu.
Baro Başkanlığı’nda düzenlenen bayramlaşma töreninde herkesin geçmiş bayramını kutlayan Bozkurt; “Bayramlar küslüklerin bile ortadan kaldırıldığı, aradaki buzların eritildiği güzel zamanlar. Bizim örf ve adetlerimizle birleştirilip bambaşka güzelliklerin yaşandığı hale getirdiğimiz dini bayramların bize özgü motiflerle süslendiği zamanlar. Türk milleti olarak biz bayramlarımızı gerçekten belki de dünyada en güzel kutlayan milletiz. Büyüklerimizi, uzun zaman aramayı unuttuğumuz arkadaşlarımızı, dostlarımızı hatırlarız. Ancak bu küslüklerin bile ortadan kaldırıldığı bayram zamanı ne yazık ki son zamanlarda küslüklerin daha da arttırıldığı, bölünmüşlüklerin keskinleştirildiği zamanlar haline geldi.” dedi.
“MEMLEKETİN ÇİVİSİ ÇIKTI”“Burada hep bir arada olduğumuz için mutluyuz, dilimizde tatlı ama yaşananlar çok tatlı olmadığı için elbette bunları da es geçemeyiz.” diyen Bozkurt; “Bizler huzur içerisinde, güven içerisinde gidip büyüklerimizin elini öperken, evlatlarımızın başını okşarken, bayram süresi boyunca kaç anaya evladının şehadet haberi verildi. Geçen gün iftar yemeğimizde eleştirmiştim, memleketin çivisi çıktı. Trafikte sayısız insanımızı kaybettik, evlerine ateş düştü. Askerlerimiz zehirlendi kendi kışlasında. Yani bayram bayram olmaktan birçok insan için çıktı. Ne kadar acı ki, artık bunları kanıksar hale geldik. Sosyal medyada Şırnak’ta acı haber, 3 askerimiz şehit oldu diye bir haber görüyoruz. Ulusal basında ise hiçbir şey göremiyoruz. Yani 10’dan fazla evladımız şehit olmazsa haber değeri bile kalmamış artık. Bizim bayram için sahip olduğumuz hasletlere tekrar geri dönmemiz lazım.” şeklinde konuştu.
“MİSAFİRPERVERLİK, TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL HASLETLERİNDEN BİRİSİDİR”

CHP’nin başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nde konaklama yerine hayvan pisliklerinin atılmasına tepki gösteren Bozkurt; “Misafirperverlik Türkiye’nin en güzel hasletlerinden birisidir. Her bölgemizde birbirinden küçük farklılıklarda misafirperverlik vazgeçilmez bir özelliğimizdir. Ana Muhalefet liderinin birçok sivil toplum örgütünün temsilcileriyle beraber yürüdüğü yolda, konaklayacağı vilayette hayvan pislikleri getirilip, kamyonla konaklama yerine yığılmış. Tepkimi göstermek için şöyle ifade etmiştim, ne Türk örf adetlerinde, ne belediye kanununda, ne de siyaset anlayışında böyle bir şeye yer yok. Bekledim ki, önce o vilayetin insanları buna tepki göstersinler. Çünkü her ne siyasi görüşte olursa olsun, ne için gitmiş olursa olsun, orada ev sahipliği diye bir şey vardır. İşte biz bunları kaybettikçe, nerede o eski bayramlar söylemi, içi dolarak kötü bir anlam kazanmış olacak. Bizim bu işi tersine çevirmemiz lazım. Güzellikleri yaşatmak üzere bayramlarda hiç olmazsa, birbirinden ayrı düşen ellerin birbirinin elini sıkması, küslerin barışması ve gerçekten sevmeyi hatırlamamız lazım. Sevgiye, bilgiye, hoşgörüye ne kadar uzak olursak, bu yaşananlara da o kadar yakın oluruz. Biz güzellikleri hatırlayıp, okullarımızda , evlerimizde bilimsel yöntemlerle çocuklarımızı eğittiğimiz, ama şu manevi güzellikleri de örnek olarak göstererek çocuklarımıza yaşattığımız günlere geri döneriz. Yoksa bu gidiş hepimiz için bayramdan başka her şeye benzer.  Daha güzel bayramlar geçirelim hep beraber.” dedi.
(KUDRET CAN)

Share