logo

13 Eylül 2017

MECLİSTE HEYKEL KRİZİ

Aydın Büyükşehir Belediye Eylül ayı Meclis toplantısına Kuşadası’nda bulunan Yunan tanrısını simgeleyen Poseidon Heykeli damgasını vurdu.

Kuşadası Atatürk Meydanı’nda bulunan Poseidon Heykeli’nin kaldırılıp yerine Atatürk Heykeli’nin dikilmesi ile ilgili olarak Meclis’e önerge veren, İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, meclis üyeleri Salih Yarmacı, Mustafa Dönger ve Şevki Can önergeyi vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda sunduklarını belirttiler.

“KRİZE YOL AÇMAYALIM”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu sunulan önerge ile ilgili olarak; “Bu heykeli kaldırarak bir krize yol açmayalım. Bu heykel dursun, başka bir yere, daha uygun bir yere Atatürk’e yakışan bir yer varsa oraya dikelim. Avrupa’da bizim camilerimiz, heykellerimiz var, bu konudan dolayı bir kriz çıkmasını istemiyorum.” diye konuştu.

“VATANDAŞIN TALEBİYDİ”

Söz alan Germencik Belediye Başkanı Gürşat Kale ise; “Biz bu konuyu Kuşadası’nda yaşayan hemşehrilerimizin ricaları üzerine gündeme getirdik. Eski uygarlıklara zarar verilmesi tabi ki düşünülemez, biz de bunu arzu etmeyiz. Kuşadası turizm anlamında bizi en iyi temsil eden mekan. Bu nedenle Atatürk’ün orada temsil edilmesiyle ilgili bir düşünceydi.” dedi.

“ÖNCEKİ KÜLTÜRLERİ YOK SAYAMAYIZ”

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ise, konunun Türkiye’deki kültür turizmini de etkilebileyeceğini hatırlatarak; “O zaman Apollon Tapınağı’nı da sökelim, cami yapalım. Karşı değiliz ama, bu topraklarda önceden yaşamış kültürleri de yok sayamayız.” dedi.

Son olarak tüm meclis üyelerine katıldığını belirten Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Bu konunun bir krize neden olmasını istemiyorum. Burada yapılmak istenen Kuşadası’na güzel bir Atatürk Heykeli dikilmesi.” dedi.

“ATATÜRK’E YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUM”

Çerçioğlu, konuya olan hassasiyetlerinden ötürü tüm belediye başkanlarını ve meclis üyelerini tebrik ederek; “Ben çok duygulandım. Özellikle son zamanlarda kendini bilmez kişiler tarafından Ulu Önder Atatürk’e yapılan saldırıları, söylenen sözleri bir kere da daha kınadığımızı tüm basına vurguluyoruz. Verilen önerge  Kültür Komisyonu’muzda değerlendirilecek. Atatürk’e yakışacak bir heykel dikilerek, altına da bu toplantıda kararı alındığı için bugünün tarihi yazılacak.” diye konuştu.

ÖNERGE MADDESİ

Meclis gündeminde tartışmalara neden olan önerge maddesi ise şöyle;

“Bilindiği üzere, Kuşadası İlçesi İnönü Bulvarı’nın en önemli noktalarından birine Yunanlıların Deniz Tanrısı adını verdikleri Poseidon heykeli dikilmiştir. Ancak, şunu belirtmek isteriz ki, tarihin derinliklerine gömülmüş ve bu topraklarda yaşamış eski toplulukları, sağlıklı ve doğru araştırılması gereken tarihi- kültürel bir olgu olarak görmekteyiz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi, bu memleketin, en az 7 bin senelik bir Türk Beşiği olduğunun da, asla göz ardı edilmemesini istiyoruz.

Bu anlayışla gelecek nesillerimizin kendi milli benliklerini bulacakları simgelerin, kentimizin önemli noktalarına yerleştirilmesi gerektiğini önemli buluyoruz.

Kuşadası ilçesinde dikilen Poseidon heykelinin yerine, işgalcilerin çizmelerinin çiğnediği bu kutsal toprakları, Türk Milletine tekrar kazandıran kahramanlarımızı temsilen, ebedi Başkomutan Atatürk’ün heykelinin dikilmesi hususunun gündeme alınarak görüşülmesini arz ederiz.”
Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Çerçioğlu başkanlığında 33 gündem ve gündem dışı maddeleri görüşerek ilgili komisyonlara havale edildi.

(KUDRET CAN)

Share