logo

07 Ağustos 2013

Maaş Gerginliği Adliyelik Oldu

Aydın'ın Nazilli ilçesinde devam eden 500 kişilik yurt binası ve sosyal tesisi inşaatında çalışan 33 işçinin, 2 aydır maaşlarını alamadıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Merkezi Sivas’ta bulunan firma sahibi Orhan Arslan, yaptığı açıklamada; 2 Temmuz Cuma günü şantiye sorumlusu Abdullah Temur’un işçiler tarafından malzeme odasında 2 saat süreyle kilitli tutularak rehin alındığını söyledi. Buna rağmen Temur’un şikayetçi olmadığını belirten Arslan, “Biz bu işçilerin taşeronu olan Ayhan Gayı ile sözleşme yaptık ve işi kendilerine verdik. Hak ediş raporlarına göre de Temmuz ayı itibariyle firmamızdan 163 Bin TL Alacakları çıktı. Bu paranın 140 Bin TL’sini kendilerine ödemişiz. Temmuz ayı itibariyle de bizden alacakları olan 18 Bin TL’ye karşı zarar ettiklerini söylemeleri üzerine biz de 23 Bin TL vermeyi kabul ettik. Ancak onlar bizden 200 katı fazla para talep etmekteler. Biz 23 Bin TL’yi bayramdan önce ödeyeceğiz, işçilerin para konusundaki muhatabı biz değiliz, onların muhatabı Ayhan Gayı’dır. Firmamız Gayı’ya parayı ödemiştir o da işçilerine ödeme yapmadıysa bu bizi bağlamaz” diye konuştu.

Sadece Nazilli’de değil Türkiye’nin birçok illerinde şantiyeleri bulunduğunu köklü ve ciddi bir firma olduklarını ifade eden Orhan Arslan, Nazilli’deki inşaatta çalışan işçilerin daha önce de medyaya konu olan İstanbul Arena inşaatında çalışan ve maaş alamadıkları gerekçesiyle olaylar çıkartan ekiple aynı olduklarına dikkat çekerek; “Aynı ekip İstanbul’da buna benzer olaylar yapmışlardı, burada da bu tür davranışta bulunarak firmamızın adının kötü reklam edilmesine yola açtılar. Kendi taşeron firmaları zarar ettiklerini öne sürerek bu zararlarının da karşılanması için bir üst firma olan bizden talep etmektedirler. Atalay İnşaat olarak bizim bu işçilere hiçbir şekilde gecikmiş borcumuz da bulunmamaktadır. Ayrıca bu işçiler şantiyeye çalışmak için gelen diğer işçileri de tehdit ederek şantiyeden içeri almıyorlarmış, bu nedenle de avukatlarımla birlikte gelerek Cumhuriyet Savcılığına ve ilgili makamlara gerekli suç duyurusunda bulundum. Ayrıca şantiyeyi işgal ettikleri gerekçesiyle boşaltmalarını istedim, yasal süreç başladı” dedi. Arslan ayrıca işçilerin sigortasız çalıştırıldığı iddialarına da açıklık getirdi. Arslan; “Biz resmi bir iş yapıyoruz bu nedenle de şantiyemizin kapısından içeri giren tüm işçilerin sigortaları aynı gün başlatılır, böyle bir iddiayı kabul etmiyoruz” diye konuştu.

ULAŞ KARASU ORTAĞIM DEĞİLDİR

İşçilerin iddia ettikleri gibi Atalay İnşaat sahibinin CHP Sivas İl Başkanı Ulaş Karasu olmadığını açıklayan Orhan Arslan; “Ulaş bey firmamızda görevli İnşaat Mühendisidir. Bizim iş arkadaşımız oluyor kendisi. Firmamızın ortağı değildir, kendisi kontrolör olarak çalışıyor ve işlerimizde yardımcı oluyor. Onun adının bu olaylara karıştırılması hoş değil" şeklinde konuştu.

(İHA)

Share