logo

15 Haziran 2013

Kuva-yi Milliye Ruhu 94 Yaşında

Türkiye Kuva-yi Milliye Mücahitler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Mustafa Yormaz, Kuva-yi Milliye ruhunun 94. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Yormaz, “Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan bu günlerde "Kuvayi Milliye Ruhu" terimleri daha çok anlam kazanmaktadır” dedi.

Yormaz yaptığı açıklamada şunları kaydetti:“Türkiye Kuva-yi Milliye Mücahitler Derneği Aydın Şubesi olarak Kuva-yi Milliye'nin kuruluşunun 94,üncü yıl dönümünü kutluyoruz. Kuva-yi Milliye ve İstiklâl Harbi,nin birbiriyle bütün olarak ele alınası gerektiği "Kuva-yi Milliye birlikleri halkın içinden milli duygularla oluşmuş, meslek, gelir düzeyi, genç yaşlı pek çok hususlar dikkate alınmaksızın bir nevi kendiliğinden oluşmuş,yurdu düşmana karşı korumak ve kollamak amacıyla oluşmuş birliklerdir. Kuvayi Milliye işgalcilere karşı halkın tepkisi sonucu kurulmuştu. Kuva-yi Milliyenin amacı hiçbir devletin ve milletin egemenliğini kabul etmeyen, milletin kendi bayrağı altında özgür ve bağımsız yaşamasıydı. Bölgesel mahiyeti yanı sıra sivil bir yönetim altında savaşan kişilerden oluşuyordu. Kurtuluş savaşının zaferle sonuçlanmasını kesinleştiren en önemli mücadeleler Aydın bölgesi cephesinde gerçekleştirilmiştir. 15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunan ordusu tarafından işgal edilmesi üzerine Batı’daki çatışmalar başlamıştır. Yunan ordusunun işgalinin ilk gününden itibaren bölgedeki azınlıkları da kışkırtarak yaptıkları katliamlara karşı Türk halkının ilk silahlı tepkileri düzensiz ve kişisel olmuştur. Ancak kısa bir süre içinde İzmir ve Aydın çevresinde Yunan ordusuna karşı çok sayıda Kuva-yi Milliye birliği kurulmuştur. Bunlardan en önemlisi Yörük Ali Efe ve arkadaşlarıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu istek ve arzuyu milli ahlâka dayalı bir husus olarak şöyle ifade etmiştir, 'Bir iş, her neye ait olursa olsun, insanın kuvvet kullanmasını, yorulmasını gerektirir, insanlar mecbur olmadıkça kendilerini yormak istemezler. Halbuki bazı işler vardır ki kendiliğinden, insanda onu yapmak için, içte bir arzu, bir istek doğar, o iş arzulanmaya değer olur. işte ahlâki işler aynı zamanda hem mecburi ve hem de arzulanabilir işlerdir' Kuvayi Milliye Ruhu budur. İçten gelen bir istekle birlik ve beraberlik içinde millet fertlerinin ülke çıkarlarım ön plana çıkarması Yüce Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli ahlâkın tanımında belirttiği hususların uygulama alanına konulmasıdır"

(İHA)

Share