logo

10 Şubat 2007

KUŞADASI’NDAKİ AFET EVLERİ TATİL KÖYÜ OLACAK

Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı beldesinde 7 yıldır kullanılmayan ve çürümeye terk edilen afet evlerinin yıkılarak yerine tatil köyü yapılması kararı beldede olumlu karşılandı. Güzelçamlı Belediye Başkanı Bayram Bayaözlü, beldenin modern konaklama tesislerine ihtiyacı olduğunu, tatil köyü kuracak şirkete Belediye olarak her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.
Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı beldesi’nde 1985 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından deprem zedeler için inşa edilen afet evleri, 1989’dan sonra, Bulgaristan’dan göç eden soydaşlara, 1997- 1998’de kamu personeline yaz kampı, 1999’da da Marmara depreminde evleri yıkılan afetzedelere konut olarak tahsis edildi. Beş ay kullanıldıktan sonra boşaltılan konutlar atıl halde bırakıldı. 74 bin metrekare alan üzerinde bulunan, 150 konut, sosyal tesisler, iki kafeterya ve bir restoranın bulunduğu, denize sıfır afet evleri çürümeye terk edildi. Tesis, yıllarca boş bekledikten sonra Ankara’dan Volga Turizm İnşaat Limited Şirketi’ne kiralandı. Şirketin afet evlerini yıkıp 480 yataklı tatil köyü kuracağı belirtildi.
Güzelçamlı’ya yurtdışında tanıtabilmek için turizm fuarlarına katılma kararı aldıklarını söyleyen Güzelçamlı Belediye Başkanı Bayram Bayaözlü, “Güzelçamlı sahilinin en güzel yerinde bulunan atıl durumdaki tesiste turizm ayıbı yaşanıyordu. Güzelçamlı’da 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri olması gerekirken çürümeye yüz tutmuş konutların bulunması sadece bizim değil beldemizde yaşayan herkesin tepkisini çekiyordu. Biz turizm işletmelerini beldemize çekmek ve turizmden daha fazla pay alabilmek için çaba sarf ederken, bu tesis değerlendirilmiyordu. Tepkilerimiz ses getirdi ve kamp alanı 49 yıllığına Ankara’dan Volga Turizm İnşaat Limited Şirketi’ne kiralandı. Güzelçamlı Belediye Meclisi imar tadilatını onayladı” dedi.
Güzelçamlı’nın turizmde artık önünün açıldığını belirten Belediye Başkanı Bayram Bayaözlü, milli parkı, yeşili ve mavisi, eşsiz koylarıyla bir bütün olan beldenin turist akınına uğrayacağını söyledi. Bayaözlü, “Beldenin tek eksiği beş yıldızlı otel ve tatil köylerinin olmayışı. Bu nedenle milli parka gelen yerli ve yabancı turistler günübirlik ziyaret gerçekleştiriyorlardı. Tatil köyleri ve 5 yıldızlı otellerin sayısının artmasıyla ziyaretçilerimizin çoğu beldemizde konaklayacak” diye konuştu.
(İHA)

Share