logo

08 Temmuz 2013

Kuşadası’nda Yas Var

Kuşadası'nda yaşanan metan gazı faciasında hayatını kaybeden Kuşadası Belediyesi İlaçlama Amiri Veysel Turgut (48), belediye önündeki törenle son yolculuğuna uğurlandı. Turgut'un cenazesi memleketi Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Turgut köyüne götürüldü. 

Belediye önüne getirilen Veysel Turgut'un Türk bayrağına sarılı cenazesi için düzenlenen törene Kuşadası Kaymakamı Mustafa Ayhan, Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Kuşadası Emniyet Müdürü Olcay Yakup İnankur, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Şakar ile Veysel Turgut'un mesai arkadaşları katıldı. Gözyaşlarının sel olup aktığı törende, özellikle eşi Aşkın ve kızı Ceren ile annesi Saniye Turgut'un feryatları yürekleri dağlarken, Veysel Turgut'un cenazesi daha sonra defnedilmek üzere memleketi Yatağan'ın Turgut köyüne götürüldü.

Veysel Turgut'un tek çocuğu olan kızı Ceren'in (15) bu yıl Kuşadası Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'ni kazanarak 1. sınıfı okuduğu ve olay sırasında annesiyle birlikte Yatağan'da oldukları öğrenildi.

Üç personelini kaybettiği için büyük üzüntü yaşayan Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün, yaptığı kısa konuşmada, Veysel Turgut'un arkadaşlarını kurtarmak için hayatını feda ettiğini belirterek, "Kuşadası halkını derin üzüntüye boğan bu elim olayda yaşamını yitiren tüm görev şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, sevenlerine ve tüm personelimize başsağlığı dilerim. Belediyemizin ve tüm Kuşadası’nın başı sağolsun" dedi.

ARKADAŞLARINI KURTARMAK İSTERKEN METAN GAZINDAN ETKİLENDİLER

Kuşadası’nı yasa boğan olay Kuşadası Belediyesi Kanalizasyon, Altyapı ve Su İşletme Müdürlüğü (KASKİ)’ne bağlı Değirmendere Mahallesindeki Demirköprü mevkiinde bulunan derin deşarj hattındaki kuyuda dün akşam meydana geldi. Derin deşarj kuyusunda görevli altyapı çalışanı Osman Sarı, rutin kontrol sırasında derin deşarj hattının kapağını açtığında metan gazından etkilenerek kuyuya düştü. Personelin kuyuya düştüğünü gören Altyapı Amiri Adnan Özkaya ve ilaçlama Amiri Veysel Turgut, Osman Sarı’ya yardım için kuyuya indi. Gazdan etkilenerek zehirlenen iki amir de kuyuya düşünce bu defa telsizle itfaiyeden yardım istendi. Olay yerine gelen itfaiye ekibinden Uğur Apaydın ve Hasan Harmankaya da kuyuya girdi. Kuyuya giren bir daha çıkmayınca bu defa AKUT Kuşadası ekibi, zabıta ve polisler bölgeye gelip çalışma başlattı. Yapılan kurtarma çalışmaları sonucu ilk önce kuyudan Osman Sarı isimli altyapı çalışanı ardından altyapı amiri Adnan Özkaya ile itfaiye erleri Uğur Apaydın ve Hasan Harmankaya çıkarıldı.

HAYATINI KAYBEDEN ÜÇ BELEDİYE PERSONELİ

Metan gazı faciasında kuyudan son çıkarılan Kuşadası Belediyesi İlaçlama Amiri Veysel Turgut olay yerinde hayatını kaybetti. 
Osman Sarı daha sonra Ege Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, Uğur Apaydın ise Söke Devlet Hastanesi’ne nakledildi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Osman Sarı 03.30, Uğur Apaydın ise saat 06.00 sıralarında hayatlarını kaybetti.

(İHA)

Share