logo

27 Kasım 2007

Kuşadası’nda tarımın sorunları masaya yatırıldı

Kuşadası Tarım Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘Kuşadası Ölçeğinde Tarımsal Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ konulu konferansta Kuşadası’nın tarım sorunları masaya yatırıldı. Konferansı veren Kuşadası Tarım Müdürü Hasan Göçmen, “Tarım arazilerinin ranta kurban edilmesini izin vermeyeceğiz” dedi.
Kuşadası Halk Kütüphanesi tiyatro salonunda gerçekleştirilen konferansa, Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Güzelçamlı Belediye Başkanı Bayram Bayaözlü, Kuşadası Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Dağlı, Kuşadası Emniyet Müdürü Şenol Zeybek, Kuşadası Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Türkkan, Kuşadası Esnaf Odası Başkanı Halit Şakar ve Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çavuşoğlu ile çok sayıda Kuşadalı çiftçi katıldı.
‘Kuşadası’nın Tarımsal Özellikleri, Tarımsal Üretim ve Pazarlamada Yaşanan Sorunlar, Çözüm Önerileri ve Tarımsal Desteklemeler’ konulu bir konferans veren ve sunum gerçekleştiren Kuşadası Tarım Müdürü Hasan Göçmen, tarım arazilerinin yok olmasıyla ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. Kuşadası’nda verimli ancak az olan tarım arazilerinin ranta kurban gittiğine dikkati çeken Tarım Müdürü Hasan Göçmen, hedeflerinin bir yandan mevcut tarım arazilerini korurken, bir yandan da yeni alanlar yaratmak olduğunu söyledi. Tarım arazilerinin toprak koruma kanunu, zeytincilik kanunu ve her şeyden önemlisi 100 binlik çevre düzeni planı ile koruma altında olduğuna dikkati çeken Tarım Müdürü Hasan Göçmen, “Tarım arazileri öyle gelişi güzel bir şekilde bundan sonra imara açılamayacak. Hem kanunlar, hem de 100 binlik çevre düzeni planı bunu engelliyor. Aksi bir durum olur ve tarım arazileri imara açılırsa dava açarız. Hiçbir belediye kafasına göre bir tarım arazisini imara açamaz. 100 binlik planda korunacak araziler de yapılaşma alanları da belirlenmiş. Bunun dışını çıkılması halinde suç işlenmiş olur. Tarım arazilerini ranta kurban edilmesine göz yummayız. Tarım arazilerinin yapılaşmaya açılması için şartlar var. Mutlak tarım arazilerinde yapılaşma oranı yüzde 3. Kesinlikle bu konulara müdahil olacağız. Kuşadası’nda mevcut tarım arazilerini koruyacağız. Kuşadası’nda halen 36 bin dönüm tarım arazisi var bunu koruyup, yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Bunun yanında Tarıma kazandırılması gereken hazine arazileri var. Bunların mutlaka ekonomiye kazandırılması gerekiyor. Kullananları veya yakın köydeki çiftçiler buraları ya satın alıp, ya da uzun süreli kiralayarak tarıma kazandırması gerekiyor. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte Kuşadası’ndaki mevcut tarım arazilerini 10 bin dönüm artırmak istiyoruz. Bu 10 bin dönüm tarım arazisi de çiftçi kayıt sistemine dahil olacak. Buralara her türlü devlet desteğini vereceğiz. Sulama, gübre ve diğer tüm desteklerden yararlanacak, böylece devlet buralara tarım arazisi gözüyle bakacak” dedi.
Kuşadası Tarım Müdürü Hasan Göçmen ayrıca, yağmur sularını tutacak göletlerin yapılmasının artık bir zorunluluk halini aldığını söyledi. Yağmur olduğu zaman Kuşadası Körfezi’nin kıpkızıl olduğuna dikkati çeken Tarım Müdürü Hasan Göçmen, “Yağmur sularını tutacak bir göletler olmadığı için yağmur suları toprakları alıp, denize döküyor. Toprak erozyonu yaşanıyor. Bitki örtüsünün yeni dikim yapılacak arazilerden kaldırılmamasını istiyoruz. Çiftçi zeytin dikeceği yerleri sadece temizleyip, dikimi yapmalı. Böylece bitki örtüsü aynen kalacak. Çünkü toprak derinliği Kuşadası’nda az. 50 santimin altında. Aksi durumda zeytin kökünü oluşturmadan, 10 yaşına gelmeden aşırı bir rüzgarda devrilecek. Toprak işlemeyi tasvip kesinlikle etmiyoruz” diye konuştu.
Konferansta çiftçilerden devletin sağladığı imkanlardan faydalanmalarını isteyen Tarım Müdürü Hasan Göçmen, “2006-2010 yılları arasında tarım strateji belgesi var. Bu belgeye göre tarımsal desteklemeler var. Kredi faizlerine indirimler söz konusu. Çiftçiler, bu desteklemelerden 2010 yılına yararlanmalarını istiyoruz. Çiftçileri bu konuda uyarıyoruz, gelin bu imkanlardan yararlanın” şeklinde konuştu. Bu arada, Konferansta konuşan Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Kuşadası’nda tarım arazilerinin yüksek ranta kurban gittiğini belirterek, “Mevcut arazileri mutlaka korumalıyız. Farklı alanlarda arazileri değerlendirmeliyiz, eko tarıma ağırlık vermeliyiz. Tüm çiftçilerimize kapım açık. Hangi sorununuz varsa çekinmeden bize iletin” dedi.

(İHA)

Share