logo

25 Ocak 2007

KUŞADASI’NA DİNLER BAHÇESİ KURULACAK

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde üç semavi dinin mabedlerinin yer alacağı bir dinler bahçesi kurulacak. Kuşadası İşadamları Derneği’nin (KUSİAD) oluşturmayı planladığı sosyal, kültürel ve dinsel tesisleri içeren Kuşadası Dinlen Bahçesi’nin proje sunumu yapıldı.
Tusan Otel’de gerçekleştirilen Dinler Bahçesi sunumuna aralarında Aydın Vali Yardımcısı Nurdoğan Kaya, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Otelciler Derneği ile Kuşadası Tanıtma Vakfı Başkanı Şinasi Hurda, Aydın Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mustafa Oğuzkaan, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeleri ile turizmciler ve Kuşadası İşadamları Derneği üyeleri katıldı.
Kuşadası’nda Yeniköy yolu üzerinde inşa edilmesi planlanan Dinler Bahçesi, camii, sinegog ve kilise ile sosyal ve kültürel tesislerden oluşuyor. Mimar Burak Aran tarafından proje sunumu gerçekleştirilen Dinler Bahçesi 850 metrekare alan üzerinde kurulacak. Ve üç dinin ibadet yerlerinin yanı sıra, konferans salonu ve otelde bulunuyor.
Dinler Bahçesi projesinin sunumu nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Aydın Vali Yardımcısı Nurdoğan Kaya, dünya barışı ve insanlığın mutluluğunu sağlamak için herkesin bağlı oldukları dinin özüne sadık kalarak, birbirini anlamaya ve birbirlerine saygı göstermeye büyük bir ihtiyaç bulunduğuna dikkati çekti. Bu noktalar doğrultusunda Kuşadası gibi önemli bir turizm merkezinde dinler bahçesi kurulacak olmasının büyük önem taşıdığını belirten Aydın Vali Yardımcısı Nurdoğan Kaya, projeyi desteklediklerini söyledi.
Kuşadası İşadamları Derneği (KUSİAD) Başkanı Oğuz Şahin, büyük ilgi gören Dinler Bahçesi projesinin tamamlandığını belirterek, inşaata Nisan ayı içerisinde başlamayı hedeflediklerini söyledi. Üç semavi dine ait üç mabedi aynı bahçede buluşturma projesinin, sembolik öneminin ötesinde yaşadığımız dünyanın her yerinde yankılanması gereken önemli bir mesaj verdiğini kaydeden KUSİAD Başkanı Oğuz Şahin, “Bu mesaj barış ve kardeşlik mesajıdır. Yaşadığımız dünyanın katı gerçekleri ne yazık ki, medeniyet iddiasının içini tam anlamıyla doldurmaya yetmemektedir. Bu inanç, kültür ve geleneklerimizle birlikte yaşarken birimizin ötekini hoş görmesinden ibaret değildir. Dinin, mukaddesatın insan hayatındaki vazgeçilmezliği, din hayata anlam verdiği içindir. Hayatın anlamının korunması en mukaddes insan hakkıdır. Burada hiç kimse insanların mukaddes değerlerini istismar hakkına sahip olmayacağı gibi, hiç kimse başkasının mukaddes bildiğine hürmetsizlik etmemelidir. İnşa edeceğimiz eserler, bugün ve yarınki nesiller için sadece Türkiye’nin tarihine değil insanlığın tarihine de ışık tutacaktır. Bizler bu ülkenin çocukları olarak yüzyıllarca iç içe, güven ve barış içinde yaşadık. Halen de birbirimizin hukukunu koruma konusunda azami bir çaba içindeyiz. Çünkü hepimiz sadece kendimizden değil, herkesten, her canlının hukukundan sorumluyuz. Bizim medeniyet anlayışımız budur. İnanıyorum ki, Kuşadası İşadamları Derneği olarak öncülük ettiğimiz Dinler Arası Hoşgörü Merkezi olarak inşa edilecek bu bahçe insanlık için bir numune olacaktır. Bu bahçe bir insanlık bahçesi olacaktır” ifadelerine yer verdi.
(İHA)

Share