logo

15 Ekim 2007

Kuşadası Gazeteciler Derneği’nden yerel gazete yozlaşmasına tepki

Kuşadası’nda bayram ve özel günlerde her önüne gelenin yerel gazete çıkartarak ilan toplaması büyük tepki oluşturdu. Kuşadası Gazeteciler Derneği, gazetecilikle uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilerin ilan toplayarak haksız rekabete neden olduğuna dikkati çekerek, hiçbir kuruluşa üye olmayan ve vergi mükellefiyeti bulunmayan bu kişilerle ilgili gerekli denetimin yapılması istendi.
Kuşadası Gazeteciler Derneği Genel Sekreteri Bülent Özipek, ilçede yaşanan yerel gazete yozlaşması konusunda yaptığı açıklamada, “Her önüne gelen gazete çıkarıyor, bunların hemen tümü Basın Yasası’na aykırı olup, Vergi Usul Kanunu hükümlerini de ihlal ediyor” dedi.
Yayın periyoduna uymayan, bazen 3 ayda bir, bazen altı ayda bir, bazen de bayramdan bayrama çıkan, gazetecilik mesleğiyle ilgisi olmayan kişilerin, yayınladıkları bu tür gazetelerle esnafı, turizmcileri, kurum ve kuruluşları aldatarak aldıkları reklamlarla haksız kazanç elde ettiklerini öne süren Kuşadası Gazeteciler Derneği Genel Sekreteri Bülent Özipek, “Hiç bir il ve ilçede rastlanmayan bu rezalete artık bir son verme zamanı gelmiştir” diye konuştu. Özipek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kuşadası’nda birkaç yıldan beri yerel gazete enflasyonu ve yerel basın yozlaşması yaşanıyor. Cebine 50-100 YTL koyan, gazete çıkarıyor. Bu tür gazetelerde çıkan haberlerin tümü, diğer gazetelerden ve ajanslardan çalıntılardan ibaret olup, toplumu bilgilendirme açısından hiçbir katkıları yok. Emek harcamıyorlar, masraf yapmıyorlar, çıkardıkları gazetelerin tirajı, içindeki reklam sayısını geçmiyor. Bu gazeteler sadece resmi makamlara ve reklam sahiplerine veriliyor, göstermelik olarak da beşer, onar tane çarşıda dağıtılıyor. Yayınladıkları reklamların reklam sahiplerine zerre kadar yararı yoktur. Bu yüzden sandviç fiyatına reklam almaktadırlar. Bunların hepsi basın şarlatanıdır. Yayın periyotları nedir, vergi mükellefiyetleri var mıdır, gelir gider belgesi kullanıyorlar mı, bilinmiyor. Üstelik bu kişiler, gazeteci de değildir. Yazdıkları yazılarda ayrıca Türkçeyi de katlediyorlar. Kuşadası kamuoyunun adını dahi duymadıkları, fırsat çıktıkça yayınlanan bu naylon gazeteleri yayınlayanlar, işçi çalıştıran, kirasını ödeyen, vergi mükellefi olan ve mesleğini hakkıyla icra etmeye çalışan diğer gazetecilere karşı haksız rekabete neden olmaktadırlar. Bunlar emek hırsızıdır. Gerek 5187 sayılı Basın Yasası hükümlerine uyulmaması, gerekse vergi mükellefiyetlerindeki belirsizlikler nedeniyle bu tür naylon gazeteler hakkında Basın Savcılığının ve Vergi Dairesi Müdürlüğü?nün inceleme çalışması yaparak ilgili yasa hükümlerini uygulamalarını bekliyoruz. Naylon gazete ve naylon gazetecilerin, dürüst yerel gazetelerin itibarını ayaklar altına almasına, vatandaşlarımızı kandırarak aldıkları reklamlarla haksız kazanç sağlamalarına karşı Kuşadası yerel basın sektörünün birlikte mücadele etmeleri artık kaçınılmaz gelmiştir”

(İHA)

Share