logo

30 Ekim 2007

Kuşadası Belediye Başkanı’nın başı dertten kurtulmuyor

Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan’ın başı dertten kurtulmuyor. Yaklaşık 1,5 ay önce eksik askerlik hizmeti yaptığı iddiasıyla hakkında celp kararı çıkarılan Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan hakkında bu kez davalı olduğu bir duruşmaya katılmadığı için hakkında yakalama emri çıkarıldı.
Kuşadası Belediyesi’nin 1987 yılında yaptığı 18’inci madde imar uygulaması çerçevesinde arazileri kamulaştırılan İbrahim ve Murat Umur ile Pervin Sorunlar, uygulamanın iptal edilmesi için Aydın İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Uygulamayı iptal eden mahkemenin bu kararını Danıştay’da onayladı. Bu yönde kararlar belediyeye ulaşmasına karşın uygulanmadı. Başkan Fuat Akdoğan’ın keyfi tutum içinde olduğunu, mahkeme kararlarını uygulamayarak görevini kötüye kullandığını öne süren üç kardeş, Kuşadası 1’nci Asliye
Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.
Akdoğan da, görevini kötüye kullandığı suçlamasıyla yargılandığı davanın hiçbir duruşmasına katılmadı. Bir önceki duruşmada polis zoruyla getirilmesine karar verilen Akdoğan, son duruşmaya da izinli olduğunu öne sürerek gitmeyince davalıların avukatı Figen Özkılıç mazeretin kabul edilmemesini, Akdoğan’ın bilerek duruşmalara katılmadığını ileri sürdü. Bunun üzerine Hakim Nihat Postacı, Başkan Akdoğan için yakalama emri çıkarılmasına karar verdi.
Kuşadası’nda büyük yankı uyandıran kararda, “Sanığın mazeretinin, rapora ilişkin olarak belgelendirilmemiş olması ve izinli olmasının duruşmaya gelmemesi için sebep olmaması nedeniyle reddine, duruşmalara gelip ifade vermekten kaçtığı anlaşıldığından sanık Fuat Akdoğan’ın savunma ve delillerinin tespiti amacıyla sorguya münhasır olarak CMK’nın 247 ve 93’üncü (3) maddesi uyarınca yakalama emri çıkarılmasına, hakkında yeteri kadar yakalama emri düzenlenmesine, sanık yakalandığında en geç 24 saat içinde
mahkememizde hazır edilemiyorsa aynı süre içerisinde yetkili ve görevli asliye ceza hakimi önüne çıkarılarak yakalama emri ekinde gönderilen iddianame ve önceki savunmasına göre savunma ve delillerinin tespit edilerek serbest bırakılmasına karar verildi” denildi.
Akdoğan, hakkında mahkeme tarafından verilen tutuklama kararı Kuşadası’nda büyük yankı uyandırdı. Kuşadası Belediye Başkan Vekili Abdullah Sarı, Akdoğan’ın izinli olduğu dönemde ifade vermeye gidemediğini belirterek, “Bu nedenle mahkemeden böyle bir karar verilmiş. Tabiiki mahkeme kararlarına saygılıyız. Başkanımız bu kararın ardından mahkemeye giderek ifade verecek” dedi.
Bilindiği gibi Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan hakkında 1,5 ay önce eksik askerlik hizmeti yaptığı gerekçesiyle Askere Alma Dairesi (ASAL) tarafından celp kararı çıkarılmıştı. Askerlik kararı nedeniyle yerine vekilini bırakan Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan da olayı çözüme kavuşturmaya çalıştı. Bir aylık süre zarfında AYİM yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

(İHA)

Share