logo

07 Eylül 2017

KURTULUŞUN 95’İNCİ YIL COŞKUSU BAŞLADI

Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlanıyor.
7 Eylül Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıl dönümü kutlamaları kapsamında Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Kent Meydanı’nda tören düzenlendi.
Törene; Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Askerlik Şube Başkanı Albay Rafet Yalçın, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
3 PARE TOP ATIŞI
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Kent Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan programda Kurtuluş günü anısına 3 pare top atışı gerçekleştirildi.
“AYDIN CUMHURİYETİN KALESİDİR”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu; “Aydın Cumhuriyet için dökülen kan, verilen candır. Onun içindir ki, Aydın Cumhuriyetin kalesidir.” dedi.
“İKİ KEZ KURTARILAN TEK KENT AYDIN’DIR”
Aydın’ın kurtuluşunun 95’inci yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşadığını belirten Çerçioğlu; “27 Mayıs 1919 tarihinde düşman birlikleri tarafından işgal edilen şehrimiz, kahraman efelerimizin o büyük direnişiyle kurtarılmıştır. Bu coğrafya, o büyük mücadelede kıvılcımın yakıldığı topraklardır. Aydın efesiyle, kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla bu mücadeleye katılmıştır. O işgalciler ki, Aziziye, Erbeyli ve Malgaç baskınlarını kahramanca gerçekleştirmişlerdir. 7 Eylül 1922’de kurtarılan ve Kurtuluş Savaşı’nda iki kez işgal edilip, iki kez kurtarılan tek kent Aydın’dır. Aydın’ı işgal eden düşman birlikleri, Efeler diyarında tahmin etmedikleri bir direniş ile karşılaşırlar. Albay Şefik, Yörük Ali Efe, Çete Ayşe gibi vatanseverlerin öncülüğünde tüm yurda dalga dalga yayılan destansı direnişi başlattılar. O işgalciler ki, biraz tarihi araştırsalardı, Türk milletinin hiçbir zaman esaret altında yaşamadığını görür ve bu topraklara asla gelemezlerdi. Ama yanıldılar. Karşılarında Yüce Türk Milletini, Aydın efelerini ve o büyük komutan Gazi Mustafa Kemal’i gördüler. Efelerimiz Mustafa Kemal komutasında Anadolu’da düşmana karşı çetin bir savaş veren düzenli ordularımızla da büyük destek sağladı. 26 Ağustos 1922’de başlatılan büyük taarruz neticesinde 7 Eylül 1922 sabahı Aydın’a giren kahraman ordumuzun karşısında tutunamayan işgalciler bölgeden çekilmek zorunda kaldı.” diye konuştu.
“AYDIN CUMHURİYETİN KALESİDİR”
Aydın’ın Cumhuriyetin kalesi olduğunu vurgulayan Çerçioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Aydın Kurtuluş gününe kadar işgalin tüm acılarını yaşamıştır. Bizler hürriyetini, canı ve kanı ile kazanan efelerin torunlarıyız. Bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimize vefa borcumuz var. Bu destanı yazan kahramanlarımızı asla unutmayacağız. Geçmişte olduğu gibi bugünde toprakları bölmek ve kardeşliğimizi yok etmek isteyen iç ve dış düşmanlar şunu bilmelidirler ki, bu birliğimizi, beraberliğimizi asla bozamayacaklar ve bizler buna asla müsaade etmeyeceğiz. Ülkemiz ve Aydın’ımız için son derece önemli olan bugünde canı pahasına vatanı savunan ve bu uğurda canlarını veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle saygıyla anıyoruz. Buradan bir kez daha terörü lanetliyorum.”
Çerçioğlu’nun konuşmasının ardından Aydın adına göndere bayrak çeken efelere protokol tarafından hediyeleri takdim edildi.
7 Eylül Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yıl dönümü kutlamaları, Aydın Efeleri Yörük Türkmen Derneği ve Germencik Şehit Cafer Efe Yörük ve Zeybekler Derneği efelerinin gösterilerinin ardından Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Mehteran Takımı’nın dinletisi ile son buldu.
(KUDRET CAN)

Share